جستجو
Close this search box.
آیا عمل بینی درد دارد؟

آیا عمل بینی درد دارد؟

جراحی بینی با اعمال تغییرات در ساختار بینی، باعث ایجاد تقارن و هماهنگی بیشتری بین بینی و سایر اجزای صورت می‌شود و بسیاری از افراد به دنبال رسیدن به فرم دلخواه خود این روش را انتخاب می‌کنند. علاوه بر این، افرادی که این روش را انتخاب می‌کنند، با مجموعه گسترده ای از سوالات و نگرانی‌ها درباره عمل روبرو می‌شوند. در واقع، برای داشتن نتایج منطقی و واقع‌بینانه، لازم است فرد در طول جلسات مشاوره تمامی سوالات خود را با پزشک مطرح کند و به آمادگی کامل برای جراحی برسد.

از جمله سوالات شایعی که پرسیده می‌شود، این است که آیا عمل بینی درد دارد؟ در ادامه، ما به تمامی سوالات شما در این زمینه پاسخ خواهیم داد.

برخی از نمونه کار های جراحی بینی دکتر پریسا نظرپور 👇

دوره نقاهت عمل بینی

برای پشت‌سرگذاشتن دوره نقاهت و رسیدن به نتایج ایده‌آل پس از جراحی بینی یا هر روش دیگری، تمام افراد باید از لحاظ روانی و جسمی خود آماده شوند. در طول جراحی بینی، ضرباتی به ساختار بینی وارد می‌شود که منجر به بروز علائمی مانند التهاب، ورم و کبودی اطراف بینی و زیر چشم ها می‌شود. این علائم طبیعی هستند و نباید نگرانی برانگیز باشند. با رعایت نکات و مراقبت‌هایی که پزشک می‌گوید، این علائم به راحتی کنترل می‌شوند.

دوره نقاهت بعد از جراحی بینی حدود یک تا دو هفته زمان می‌برد و بسیاری از افراد پس از یک هفته می‌توانند به محل کار خود بازگردند و فعالیت‌های ساده و روزانه خود را انجام دهند. با این حال، بهتر است از انجام فعالیت‌های سنگین بدنی تا چند هفته خودداری شود. همچنین، باید به یاد داشت که در طول دوره نقاهت، کوچک‌ترین فشار و ضربه‌ای به بینی وارد نشود تا تغییری در فرم نهایی بینی ایجاد نشود.

بیشتر بخوانید: جراحی بینی در مشهد

آیا عمل بینی با درد همراه است؟

بسیاری از افراد قبل از انجام جراحی بینی، از درد دوره نقاهت نگران هستند و به دنبال روش‌هایی می‌گردند که کمترین میزان درد و عارضه را برایشان به همراه داشته باشد. اما خوشبختانه، امروزه برای انجام این جراحی از تکنیک‌ها و روش‌هایی استفاده می‌شود که میزان درد به حداقل برسد. همچنین، میزان بروز و تحمل درد بعد از جراحی بسیاری به شرایط بدنی فرد بستگی دارد.

جراحی بینی با بیهوشی عمومی انجام می‌شود و افراد هیچگونه دردی را تجربه نمی‌کنند. بنابراین، اگر با افرادی روبرو شدید که شما را از درد جراحی ترساندند، بهتر است تحقیقات لازم را انجام داده و به شایعات توجه نکنید. احساس درد در بینی یا سردرد بعد از جراحی بینی کاملاً طبیعی است و شدت آن به حدی است که با داروهای مسکن تجویز شده توسط پزشک مانند استامینوفن به راحتی کنترل می‌شود.

چند اقدام موثر در کاهش درد عمل بینی

عموماً پس از گذشت چند ساعت از جراحی، زمانی که اثرات بیهوشی از بین می‌رود، بسیاری از افراد با مقداری درد مواجه می‌شوند که البته بسیار طبیعی است. با این حال، به دلیل آزاردهندگی آن، توصیه می‌شود این مراقبت‌ها و توصیه‌های زیر رعایت شود:

  • تا چند روز اول پس از جراحی، هر چند ساعت یک بار از کمپرس یخ استفاده کنید؛ این کار نه تنها میزان درد را کاهش می‌دهد، بلکه روند خونرسانی و بهبودی بیشتر را در ناحیه جراحی تسریع می‌کند و از میزان ورم و کبودی بعد از جراحی نیز کاسته می‌شود.
  • برای رفع درد و سردرد پس از جراحی، فقط استامینوفن مصرف کنید و از مصرف هر گونه داروی ضدالتهابی و غیراستروئیدی مانند آسپیرین، ژلوفن و نوافن خودداری کنید؛ چرا که این داروها با رقیق کردن خون، احتمال خونریزی را افزایش می‌دهند.
  • پس از جراحی، تا جایی که ممکن است در منزل استراحت کنید و زیر نور مستقیم خورشید قرار نگیرید؛ چرا که گرما می‌تواند باعث تشدید ورم و بروز درد و خونریزی بعد از جراحی شود.
  • هنگام مسواک‌زدن، حتماً از مسواک نرم استفاده کنید تا فشاری به بینی و بخیه‌ها وارد نشود و منجر به تشدید درد نشود.
  • تا چند روز اول پس از جراحی، رژیم غذایی نرم و مایعات داشته باشید و از خوردن مواد غذایی سفت و نیازمند جویدن، خودداری کنید؛ چرا که جویدن باعث می‌شود فشار بیشتری به بینی وارد شود و احساس درد کنید.
  • برای جلوگیری از فین کردن بعد از جراحی، توصیه می‌شود از انجام فعالیت‌های شدید بدنی، کارهایی که به خم شدن نیاز دارند و ورزش، خودداری کنید. همچنین، تا حد امکان سر خود را بالا نگه دارید.
  • برای تخلیه خون و مایعات داخل بینی، شستشو با سرم نرمال سالین مناسب است.
  • نحوه صحیح خوابیدن بعد از جراحی بسیار مهم است. توصیه می‌شود یک یا دو بالشت زیر سر قرار داده شود تا با کاهش ورم و التهاب و بهبود خونرسانی، به کاهش درد کمک شود.
  • رعایت رژیم غذایی و تغذیه مناسب پس از جراحی نیز بسیار مهم است. باید از مصرف هر نوع غذای تند، ادویه‌دار و شور که باعث می‌شوند رگ‌های خونی گشاد شوند و ورم و کبودی بیشتر شود، خودداری کنید.

مقالات دیگر: بهترین جراح بینی در مشهد

سردرد بعد از جراحی بینی

سردرد پس از جراحی بینی ممکن است به دلیل اثرات داروی بیهوشی و افزایش فشار خون باشد. همچنین، ماهیت جراحی بینی که با شکستن استخوان انجام می‌شود تا پزشک بتواند تغییراتی را در فرم بینی اعمال کند، می‌تواند منجر به تغییرات فشار خون و سردرد شود. برای رفع سردرد پس از جراحی بینی، توصیه می‌شود اقداماتی مانند استفاده از کمپرس یخ و مصرف مسکن‌ها را برای کاهش درد انجام دهید و نگران بروز این عارضه نباشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط