جستجو
Close this search box.
تغذیه بعد از جراحی بینی

تغذیه بعد از جراحی بینی

تغذیه بعد از جراحی بینی جزء نکات مهم برای بعد از جراحی بینی می باشد که باید توجه کافی را به آن داشته باشید. داشتن برنامه غذایی مناسب به شما کمک می کند تا دوره نقاهت شما به خوبی طی شود و از بروز هرگونه عوارضی جلوگیری خواهد شد. بنابراین به این نکته توجه داشته باشید که بعد از انجام جراحی بینی حتما یک برنامه غذایی مناسب تهیه کنید تا بتوانید بهترین تجربه را از این جراحی کسب کنید.

در این مقاله مواد غذایی با ارزش را که بهتر است حتما در برنامه غذایی وجود داشته باشند را در اختیار شما قرار می دهیم.

با ما همراه باشید.

تغذیه بعد از جراحی بینی

تغذیه غذایی بعد از جراحی بینی در روز های ابتدایی

توجه داشته باشید داشتن برنامه غذایی بعد از جراحی بینی به شما کمک می کند تا دوره نقاهت را سریعتر طی کنید و همچنین کبودی و تورم به وجود آمده به کمک برنامه غذایی مناسب، سریع  تر از بین خواهند رفت. البته شما با مراجعه به بهترین جراح بینی در مشهد از بروز هرگونه عوارض احتمالی جلوگیری خواهید کرد.

در ادامه برنامه غذایی که باید در هفته ابتدایی رعایت کنید را معرفی می کنیم:

 1. مهمترین نکته در برنامه غذایی بعد از جراحی بینی نوشیدن و مصرف آب به اندازه کافی می باشد. از آنجایی که در این جراحی آب زیادی را از دست خواهید داد بهتر است بعد از جراحی به اندازه کافی و تا حدی که کم آبی شما جبران شود.
 2. همچنین باید از مصرف غذا های سخت که جویدن آن ها سخت می باشد نیز اجتناب کنید تا اجزاء صورت شما به هیچ وجه تحت فشار قرار نگیرند.
 3. مصرف آناناس در روند بهبودی شما تاثیر مثبتی خواهد داشت و همچنین میزان تورم و کبودی شما را به شدت کاهش می دهد.
 4. نکته دیگر که باید به آن توجه داشته باشید، این می باشد که در هفته اول بعد از جراحی حالت تهوع طبیعی می باشد و این امر نباید مانع غذا خوردن شما باشد. زیراکه به شدت ضعف جسمانی پیدا خواهید کرد و در نهایت سرعت روند بهبودی شما کاهش پیدا می کند.

غذاهایی که در تغذیه بعد از جراحی بینی باید مصرف شوند

برخی از مواد غذایی با ارزش بالای غذایی وجود دارند که روند بهبودی شما در دوره نقاهت بسیار موثر می باشند. باید توجه داشته باشید حتما این واد غذایی را برنامه غذایی خود قرار دهید.

برخی از مواد غذایی لازم در برنام غذایی بعد از جراحی بینی عبارتند از:

 • مواد غذایی با فیبر بالا:

در این دوره باید مواد غذایی مصرف کنید که از ایجاد یبوست در شما جلوگیری کند تا در این دوره دچار مشکلات گوارشی نشوید. مواد غذایی که به شما کمک می کند تا دستگاه گوارشی شما به خوبی کار کند مصرف غذا ها با فیبر بالا می باشد.

برخی از مواد غذایی با فیبر بالا:

 1. مصرف غلات مانند برنج، ذرت، نان و مواردی از این قبیل
 2. مصرف میوه و سبزیجات پخته شده
 • مواد غذایی ضد التهاب:

نکته دیگر در رژیم غذایی، مصرف مواد غذایی ضد التهاب می باشد. این مواد به شما کمک می کنند تا تورم شما بعد از جراحی بینی به شدت کاهش پیدا کند. در نهایت طول دوره نقاهت شما کاهش پیدا می کند.

 • مصرف پروتئین:

نکته دیگر که در برنمه غذایی خود بعد از جراحی بینی حتما باید قرار دهید، مواد غذایی با پروتئین بالا می باشند. مصرف غذایی با پروتئین بالا می تواند به بهبود زخم ها و بخیه های شما کمک کند و سرعت روند بهبودی آن را افزایش می دهد.

 • مصرف میوه و سبزیجات:

همانطور که ذکر کردیم، میوه ها وسبزیجات از تمام مواد معدنی مورد نیاز بدن برخوردار می باشند. همچنین مصرف میوه و سبزیجات بعد از انجام جراحی بینی موجب بهتر شدن روند فعالیت دستگاه گوارش شما خواهد شد و در نهایت از ایجاد یبوست و مشکلاتی گوارشی نیز جلوگیری خواهد شد.

مواد غذایی ممنوع در تغذیه بعد از جراحی بینی

 • مصرف غذاهای تند:

یکی از مواد غذایی که از مصرف آن بعد از جراحی بینی باید خودداری کنید، مصرف غذاهای تند می باشد. زیراکه مصرف این مواد غذایی موجب افزایش التهاب در شما خواهد شد و سرعت روند بهبودی را به شدت کاهش می دهد.

همچنین مصرف این مواد موجب اختلال در روند دستگاه گوارشی خواهد شد. در نهایت روند بهبودی زخم ها و جای بخیه نیز کاهش پیدا خواهد کرد. بنابراین سعی کنید از مواد غذایی خنک و با طبع سرد مصرف کنید تا چنین عوارضی برای شما به وجود نیایند.

 • مصرف غذاهایی فرآوری شده:

نکته دیگر که در مصرف آن باید خودداری کنید، مصرف غذاهای فرآوری شده می باشد. این مواد غذایی از قند و چربی بسیار بالایی تشکیل شده اند و مصرف آن ها موجب بروز عوارض مختلفی خواهد شد که در روند بهبودی شما تاثیر مستقیمی دارند. بنابراین از مصرف آن ها در برنامه تغذیه بعد از جراحی بینی خودداری کنید.

نتیجه گیری

با توجه به تمامی نکاتی که تا  به اینجا ذکر کردیم، تغذیه بعد از جراحی بینی تاثیر مستقیمی در روند بهبودی شما خواهند داشت. بنابراین از مصرف مواد غذایی که موجب می شود تا این دوره با روند کند تری طی شود خودداری کنید و سعی کنید از مواد غذایی با ارزش بالایی غذایی استفاده کنید تا بتوانید بهترین تجربه را از این دوره داشته باشید.

سوالات متداول تغذیه بعد از جراحی بینی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط