جستجو
Close this search box.
علت تغییر موقت صدا بعد از جراحی بینی

تغییر صدا بعد از جراحی بینی

جراحی بینی به ویژه جراحی‌هایی که برای افزایش زیبایی بینی انجام می‌شوند یکی از محبوب‌ترین جراحی‌های زیبایی پلاستیک در کشور ما محسوب می‌شود. اما این جراحی گاهی اوقات ممکن است با عوارض خفیف و شدیدی همراه باشد. تعدادی از بیماران پس از جراحی بینی متوجه تغییراتی در صدای خود می‌شوند. با اینکه تغییر صدا پس از جراحی بینی بسیار جزئی است و در اغلب موارد قابل تشخیص نیست اما برای افرادی که به صورت حرفه‌ای از صدای خود استفاده می‌کنند ممکن است مشکلاتی را ایجاد نماید. در ادامه‌ی این مقاله به بررسی این موضوع می‌پردازیم.

تغییر صدا بعد از جراحی بینی

علت تغییر موقت صدا بعد از جراحی بینی

جراحی بینی یکی از عمل‌های تهاجمی است که در اغلب موارد به منظور افزایش زیبایی انجام می‌شود. در طی جراحی، تغییراتی در اندازه و فرم بینی صورت می‌گیرد تا بینی متناسب با سایر اجزای صورت شود. مانند هر نوع عمل دیگری، جراحی بینی نیز با عوارضی مانند عفونت، خونریزی، جای زخم و … همراه است. با این وجود یکی از عوارضی که کمتر به آن پرداخته می‌شود تغییر صدا بعد از حراحی بینی است.

مطالعات انجام شده روی تغییر صدا با حجم نمونه کم و به صورت محدود انجام شده است. با این وجود برخی از تحقیقات نشان می‌دهد که جراحی بینی می‌تواند تغییرات نامحسوسی را روی صدا ایجاد نماید. شدت تغییرات به گونه‌ای نیست که بر گفتار فرد تغییری ایجاد نماید به عبارت دیگر لحن صحبت شما تغییر نخواهد کرد و یا شدت تغییر صدا به حدی نیست که دیگران نتوانند صدای شما را بعد از عمل تشخیص دهند.

در واقع میزان  تغییر صدا به گونه‌ای است که فقط کارشناسان آموزش دیده می‌توانند آن را تشخیص دهند و آنالیز کنند. همچنین این نکته را نیز باید به خاطر داشته باشید که تغییر صدا فقط در تعداد اندکی از بیماران ممکن است رخ دهد.

در روزهای اول بعد از جراحی به دلیل لوله‌ و یا تامپون هایی که داخل بینی قرار می‌گیرد اکثر بیماران متوجه تغییراتی در صدای خود می‌شوند اما این تغییرات معمولاُ موقت بوده و بعد از اینکه تامپون خارج شود و التهاب بینی کاهش بیابد صدای شما مانند گذشته خواهد شد، به همین دلیل تغییر صدایی که در هفته‌های اول جراحی خواهید داشت مشکل جدی را ایجاد نمی‌کنند و جای نگرانی وجود ندارد. در صورتی که بعد از پایان دوران نقاهت و از بین رفتن تورم بینی همچنان با تغیبراتی در صدای خود مواجه بودید می‌توانید با جراح خود این موضوع را در میان بگذارید. 

بیشتر بدانید: مراقبت های پس از جراحی بینی

علت تغییر دائمی صدا بعد از جراحی بینی

محققان بعد از تجزیه و تحلیل آکوستیک متوجه تغییراتی در فرکانس و دامنه‌ی صداهای خاص بعد از جراحی بینی شدند که می‌تواند با باریک شدن حفره‌های بینی طی جراحی مرتبط باشد. متخصصان بیان می‌کنند تغییراتی که در سطج حفره‌ی بینی طی جراحی ایجاد می‌شود ممکن است مقاومت جریان هوا را افزایش داده و منجر به افزایش جذب صدا و کاهش دامنه‌ و فرکانس صدا شود. اغلب این تغییرات به دلیل باریک شدن و تغییر شکل حفره‌ی بینی ایجاد می‌شود

پیگشیری از تغییر صدا بعد از جراحی بینی

همان طور که در این مقاله اشاره کردیم تغییر صدا بعد از جراحی بینی ممکن است در تعداد بسیار اندکی از بیماران ایجاد شود و شدت تغییرات ایجاد شده به حدی خفیف است که تنها کارشناسان آموزش دیده می‌توانند آن را تشخیص دهند با این وجود اگر شما از صدای خود به صورت حرفه‌ای در خوانندگی، گویندگی، هنرپیشگی و … استفاده می‌کنید بهتر است این موضوع را پیش از جراحی با پزشک خود در میان بگذارید تا روش‌های جراحی محافظه کارانه را برای شما در نظر داشته باشد. با کاهش تغییرات در حفره‌ی بینی، احتمال بروز هرگونه تغییر صدا پس از جراحی نیز کاهش پیدا می‌نماید و می‌توانید بدون نگرانی این جراحی را انجام دهید.

پیگشیری از تغییر صدا بعد از جراحی بینی

توصیه می‌شود جهت انجام جراحی بینی به پزشکی مراجعه نمائید که علاوه بر تخصص دارای تجربه‌ی کارای کافی نیز باشد. پزشکانی که به صورت اختصاصی فقط جراحی بینی را انجام می‌دهند در مقایسه با سایر جراحان که انواع دیگر جراحی‌های زیبایی را نیز انجام می‌دهند از تجربه‌ی بیشتری برای جراحی بینی برخوردار هستند. بنابراین پیش از عمل بینی به منظور جلوگیری از هر گونه عوارض جانبی مانند تغییر صدا، زمان کافی را برای انتخاب یک جراح حرفه‌ای اختصاص دهید.

کلام آخر

تغییر صدایی که بعد از جراحی بینی ایجاد می‌شود در تعداد اندکی از بیماران ممکن است رخ بدهد. این تغییر صدا معمولاُ جزئی است و اختلالی در گفتار فرد ایجاد نمی‌کند. با این وجود اگر شما از صدای خود به صورت حرفه‌ای استفاده می‌کنید (خواننده، گوینده و یا هنرپیشه هستید) باید به این نکته واقف باشید که جراحی بینی ممکن است تغییراتی در صدای شما ایجاد نماید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط