جستجو
Close this search box.
جراحی بینی در افراد دیابتی

جراحی بینی در افراد دیابتی

جراحی بینی اگر به منظور زیبایی انجام شود جزء جراحی‌های انتخابی طبقه بندی می‌شود بنابراین تنها افرادی که از شرایط جسمانی خوب برخوردارند می‌توانند جهت انجام این جراحی اقدام نمایند. بیماری دیابت یک بیماری مزمن است که محدودیت‌هایی را برای بیماران ایجاد می‌نماید.

افرادی که دچار بیماری دیابت هستند و قصد انجام جراحی بینی را دارند اولین سوالی که با آن مواجه می‌شوند این است که آیا با وجود بیماری دیابت می‌توانند جراحی بینی داشته باشند. در ادامه‌ی این مقاله به بررسی جنبه‌های مختلف جراحی بینی در بیماران دیابتی می‌پردازیم.

بیمار دیابتی پس از جراحی بینی با چه عوارضی مواجه می‌شود؟

طولانی شدن دوران نقاهت و بهبودی ❌

یکی از مشکلات عمده‌ای که بیماران دیابتی با آن مواجه هستند کند بودن روند بهبود زخم‌ها می‌باشد، بنابراین پس از جراحی بینی با توجه به برش‌های داخلی و خارجی ساختار بینی ممکن است مدت زمان بیشتری نیاز باشد تا این عوارض التیام بیابند.

عدم التیام زخم‌ها ❌

بر اساس تحقیقات در افراد دیابتی ممکن است برش‌ها و زخم‌های ایجاد شده در بینی پس از جراحی به طور مناسب بهبود نیابد، در برخی از این بیماران گاهی زخم‌ها باز می‌شوند و عوارضی مانند خونریزی، عفونت، تشکیل بافت اسکار و مشکلات خطرناک دیگر را به وجود می‌آورند. در بیماران دیابتی احتمال عدم بهبود یا کند بودن روند بهبود زخم‌ها سه برابر بیشتر از بیماران سالم است.

افزایش احتمال عفونت ❌

پس از جراحی بینی رگ‌های خونی کوچکی که پوست را تغذیه می‌نمایند دچار آسیب‌هایی می‌شوند، در افراد سالم این رگ‌ها به سرعت بهبود می‌یابند و خونرسانی به پوست و بافت‌های آسیب دیده به طور کامل انجام می‌شود اما در افراد مبتلا به بیماری دیابت ترمیم این رگ‌ها دشوار می‌باشد در نتیجه به علت خونرسانی ضعیف احتمال عفونت در محل برش‌ها افزایش می‌یابد.

افزایش مراقبت‌های پزشکی ❌

جراحی بینی یک جراحی سرپایی می‌باشد و افراد سالم چند ساعت پس از جراحی می‌توانند به منزل بازگردند و دوران نقاهت را در منزل سپری نمایند. بیماران دیابتی در شرایط عادی که قند خون آنها تحت کنترل است دچار هیچ کونه مشکل خاصی نیستند اما پس از جراحی به دلیل زخم‌هایی که در بینی ایجاد شده است احتیاج به مراقبت‌های بیشتری دارند. در این بیماران گاهی اوقات لازم است تا پس از جراحی چند شب را در بیمارستان بستری بمانند تا تمام علائم حیاتی آنها به صورت مداوم کنترل شود.

افزایش سطح قند خون ❌

به طور کلی بدن در مواجه با شرایط استرس زا مانند جراحی تولید هورمون‌هایی مانند انسولین و کورتیزول را افزایش می‌دهد، استرس روانی که در هنگام جراحی وجود دارد در افراد سالم به خوبی توسط بدن کنترل می‌شود اما در افراد دیابتی منجر به از بین رفتن تعادل هورمونی خواهد شد بنابراین به دنبال زنجیره‌ی واکنش‌های التهابی قند خون بیماران دیابتی بالا خواهد رفت.

در نتیجه در بیماران دیابتی لازم است تا پس از جراحی به طور منظم قند خون کنترل شود و پزشک متخصص غدد و جراح بینی در تماس مستقیم با یکدیگر وضعیت بیمار را تحت نظر داشته باشند. پس از جراحی و در حین دوران بهبودی ممکن است میزان انسولین مصرفی بیمار دیابتی طبق نظر پزشک تغییراتی داشته باشد.

نمونه کار های جراحی بینی دکتر پریسا نظر پور بهترین جراح بینی در مشهد:

در چه شرایطی یک بیمار دیابتی می‌تواند جراحی بینی انجام دهد؟

  • داشتن وزن طبیعی
  • وابسته نبودن به انسولین
  • قند خون کنترل شده

نتیجه‌ی جراحی بینی در بیماران دیابتی

با توجه به اینکه بیماری دیابت ممکن است شرایط پیچیده‌ای را ایجاد نماید هیچ پزشکی نمی‌تواند به طور کامل پیش بینی نماید که پس از جراحی بیمار با چه مخاطرات و عوارضی روبرو خواهد شد.

اما توصیه تمام جراحان به بیماران دیابتی که جهت مشاوره برای جراحی بینی مراجعه می نماید این است که ابتدا به نزد یک پزشک متخصص غدد مراجعه نمایند تا وضعیت بیماری دیابت آنها به طور کامل بررسی شود و در صورتی که پزشک متخصص غدد انجام جراحی بینی را برای بیمار دیابتی بلامانع بداند در این صورت جراح پلاستیک نیز جراحی بینی را انجام خواهد داد.

بیمار دیابتی نسبت به سایر بیماران در هنگام جراحی و پس از آن احتیاج به مراقبت‌های خاص و ویژه دارد بنابراین برای این بیماران باید تمام پیش بینی‌های لازم جهت مقابله با شرایط غیرقابل پیش بینی آماده باشد.

قند خون مناسب جهت جراحی بینی در بیماران دیابتی

جهت جراحی بینی باید قند خون ناشتا بین 70 تا 130 قرار داشته باشد و  پس از مصرف غذا نیز میزان قند خون نباید بالای 180 باشد. در صورتی که میزان قند خون از این عدد بالاتر باشد در اغلب موارد جراح به بیماران توصیه می‌نماید تا زمانی که شرایط بیماری آنها به حالت تعادل و کنترل برسد جراحی بینی خود را به تعویق بیندازند.

توصیه نهایی به بیماران دیابتی این است که جهت جلوگیری از هر گونه عوارض جانبی و شرایط غیر قابل پیش بینی تنها جراحی‌های ضروری را انجام دهند و پیش از انجام هرگونه مداخله‌ی پزشکی با پزشک متخصص غدد مشورت نمایند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط