جستجو
Close this search box.
عمل بینی در افراد مسن

جراحی بینی در افراد مسن

با اینکه اکثر جراحی‌های زیبایی مانند لیفت صورت در افراد میانسال انجام می‌شود اما جراحی بینی جزء جراحی‌هایی است که در اغلب موارد روی افراد جوان صورت می‌گیرد. با اینکه اکثر افرادی که از فرم بینی خود رضایت ندارند از سنین نوجوانی به عمل بینی فکر می‌کنند و در جوانی این خواسته‌ی خود را عملی می‌کنند اما بسیاری از افراد بالای 40 سال نیز جهت انجام جراحی بینی علاقه مند هستند. با این وجود افراد مسن معمولا در مورد نتایج جراحی اطمینان ندارند، به همین جهت ممکن است از انجام جراحی منصرف شوند. در ادامه‌ی این مقاله در مورد جراحی بینی در افراد مسن اطلاعاتی ارائه می‌شود.

جراحی بینی در افراد مسن

عمل بینی در سنین بالا، ضمن چالش‌ها و نگرانی‌هایی که ممکن است در ذهن افراد ایجاد کند، نیاز بسیاری از افراد میانسال است؛ چرا که با بالا رفتن سن، شکل و ظاهر بینی تغییر کرده و ممکن است افتادگی نوک بینی، موجب درازتر به نظر رسیدن آن شود.

بالا رفتن سن افزون بر مشکلات ظاهری بینی، عموما مشکلاتی نظیر انسداد و گرفتگی بینی را ایجاد کرده و بر کیفیت خواب افراد نیز، تاثیرگذار است. نازک بودن پوست بینی، افتادگی و شل شدن پوست بینی، کاهش چربی‌های پوستی، ضعیف بودن استخوان بینی و همچنین، ضعف در مکانیزم‌های نگهدارنده‌ی بینی نیز، از دیگر اثرات افزایش سن بر روی بینی است که دلایل جراحی بینی در سنین بالا را مشخص می‌کند.

دلیل انجام جراحی بینی در افراد مسن

 • با تحلیل رفتن، افتادگی و شل پوست در سنین بالا و میانسالی، زاویه‌ی بین لب و بینی کم شده و در زیبایی چهره‌ی افراد تاثیرگذار است. در این میان، جراحی بینی در سنین بالا، این موضوع را برطرف کرده و زیبایی چهره‌ی فرد را به او باز می‌گرداند. پوست صورت در سنین بالا همچنین، در ناحیه‌ی نوک بینی ضخیم‌تر شده و ممکن است در فرم و شکل بینی نیز، اثراتی داشته باشد که با انجام عمل جراحی بینی در این سنین، این مشکل نیز، برطرف خواهد شد.
 • مشکلات تنفسی و یا مشکل در زیبایی بینی معمولا از همان اوایل جوانی (بین 20 تا 30 سالگی) باعث می‌شود اکثر افراد جهت افزایش اعتماد به نفس خود جراحی بینی را انجام دهند. دلایلی که یک فرد مسن ممکن است جهت جراحی بینی اقدام نماید معمولا با انگیزه‌های افراد جوان متفاوت است. یک فرد مسن بنا به این دلایل ممکن است جراحی بینی را انجام دهد:
 • افزون بر پوست، خود بینی نیز در سنین بالاتر و میانسالی، دچار افتادگی شده و به اصطلاح، قوزدار خواهد شد و یا گوشتی شدن نوک بینی؛ در این جا نیز عمل بینی در سنین بالا می‌تواند افتادگی و قوز بینی فرد را برطرف کرده و شکل بهتر و زیباتری به آن بدهد.
 • در نهایت می‌توان گفت، جراحی بینی در سنین بالا ضمن برطرف کردن نواقص بینی، در زیبایی ظاهری فرد تاثیر بسیار مثبتی داشته و در نتیجه‌، امید به زندگی را در افراد میانسال افزایش خواهد داد. جراحی بینی در سنین بالا افزون بر زیبایی ظاهری، در بهبود عملکرد بینی نیز، نقش مثبتی داشته و به تنفس بهتر فرد در طول شبانه روز و حین خواب، کمک می‌کند.

اهداف جراحی بینی در افراد مسن

جراحی بینی در افراد مسن بیشتر با هدف از بین بردن علائم پیری انجام می‌شود. به عنوان مثال برطرف کردن افتادگی نوک بینی که به تیپ پلاستی نیز معرف است می‌تواند همزمان با جراحی لیفت صورت همراه باشد. یا اصلاح افتادگی نوک بینی که در برخی موارد با پیری پوست همراه است در کنار سایر روش‌های جوانسازی صورت انجام می‌شود. سایر اهدافی که جراحی بینی در افرد میانسال دنبال می‌کند عبارت است از:

 • برطرف کردن مشکلات عملکردی که منجر به اختلال در تنفس شده است.
 • اصلاح انحراف بینی
 • کوچک کردن سوراخ‌های بینی
 • از بین بردن قوز بینی
 • اصلاح نوک بینی
 • کوچک کردن بینی و سایر تغییرات زیبایی

ایجاد تغییرات چشمگیر پس از جراحی بینی در افراد مسن کمی مشکل است و جهت به دست آمدن نتایج خوب باید به یک جراح باتجربه مراجعه نمائید.

خطرات جراحی بینی برای افراد مسن

جراحی بینی یکی از جراحی‌های کم خطر و ایمن محسوب می‌شود که در برخی موارد ممکن است عوارض جزئی برای بیماران جوان به همراه داشته باشد. اما این عوارض برای افراد بالای 50 سال کمی متفاوت است. افراد بالای 50 سال که تمایل به جراحی بینی دارند پیش از اینکه اقدام به جراحی داشته باشند ابتدا باید توسط پزشک عمومی معاینه شوند و ارزیابی‌های دقیقی از وضعیت سلامت آنها انجام شود.

با توجه به اینکه افراد میانسال و مسن بیشتر با بیماری‌های مزمن مانند افزایش فشار خون، دیابت، مشکلات قلبی و سایر بیماری‌ها درگیر هستند، در برخی موارد خطراتی که جراحی بینی برای افراد مسن به همراه دارد از منفعت آن بیشتر است. بنابراین ممکن است پزشک به این افراد توصیه نماید از انجام هرگونه جراحی انتخابی و زیبایی مانند جراحی بینی اجتناب ورزند.

ایمن بودن جراحی اولین شرط پیش از جراحی است بنابراین اخلاق پزشکی حکم می‌کند از جراحی افرادی که ممکن است سلامتی آنها با جراحی بینی در معرض خطر قرار بگیرد خودداری شود.

برخی از خطراتی که جراحی بینی در افراد میانسال می‌تواند به همراه داشته باشد عبارت است از:

 • عوارض بیهوشی
 • خون ریزی
 • عفونت
 • باقی ماندن جای زخم
 • کند شدن روند بهبود زخم‌ها

معایب جراحی بینی در افراد مسن

 • بینی مانند سایر قسمت‌های صورت با افزایش سن دچار تغییراتی می‌شود. برخی از این تغییرات مانند ضخیم شدن پوست بینی، باعث ایجاد چالش‌هایی در طی جراحی می‌شود.
 • عوارض پس از جراحی در افراد مسن بیشتر رخ می‌دهد.
 • پیش بینی نتایج جراحی در افراد مسن با توجه به روند بهبود زخم‌ها و سایر مشکلات کمی دشوار است. به همین دلیل توصیه می‌شود جهت جراحی به پزشکی مراجعه نمائید که تجربه‌ی کافی در جراحی افراد میانسال را داشته باشد.

اقدامات پیش از جراحی بینی در افراد میانسال

 • در مورد بیماری‌هایی که دارید با پزشک خود صادق باشید و تمام مشکلات سلامتی خود را برای پزشک شرح دهید. در برخی موارد با وجود برخی از بیماری‌ها، جراحی امکان پذیر نیست.
 • تمام داروهایی که مصرف می نمائید را به پزشک اطلاع دهید. ممکن است نیاز باشد مصرف برخی داروها پیش از جراحی قطع شود و یا اینکه با داروهای دیگری جایگزین شود.
 • آزمایش‌هایی لازم که پزشک درخواست کرده است را جهت بررسی وضعیت سلامتی خود انجام دهید.

بیشتر بدانید: مراقبتهای قبل از عمل بینی

آیا شما برای جراحی بینی خیلی پیر هستید؟

خیر! هیچ محدودیت سنی برای جراحی بینی در سنین بالا وجود ندارد و در صورتی که از سلامت جسمانی مناسبی برخوردار باشید می‌توانید در هر سنی اقدام به این جراحی نمائید.

با این وجود همان طور که پیش‌تر اشاره کردیم جراحی بینی در افراد مسن با چالش‌هایی همراه است.

جراحی بینی در افراد 50 تا 60 سال

مراحل انجام جراحی بینی در افراد بالای 50 سال مشابه افراد جوان است. دوران نقاهت و مراقبت‌های این دوره در این افراد نیز مشابه افراد زیر 50 است اما در صورتی که بیماران دچار مشکلاتی مانند فشار خون، دیابت و یا سایر بیماری‌های مزمن باشند باید در هنگام جراحی و پس از آن مراقبت‌های ویژه دریافت نمایند.

بیشتر بدانید: هزینه عمل بینی

جراحی بینی در افراد بالای 60 سال

برای افراد بالای 60 سال ابتدا باید ارزیابی‌های فیزیولوژیکی در بینی به صورت کامل انجام شود تا مشخص شود آیا جراحی بینی در این افراد می‌تواند نتایج زیبایی مطلوبی به همراه داشته باشد یا خیر.

مشکلاتی که در جراحی بینی افراد بالای 60 سال وجود دارد عبارت است از:

 • آیا بیماران می‌توانند بیهوشی و عوارض پس از جراحی را تحمل کنند؟
 • کیفیت پوست بیمار می‌تواند نتایج مطلوبی را به همراه داشته باشد؟
 • ساختار غضروف و استخوان‌های بینی آیا برای جراحی مناسب است؟
 • آیا افتادگی و یا تغییرات شدید در پشت بینی و مجاری هوا وجود دارد؟
 • تغییرات پوستی که قرار گرفتن در معرض نور خورشید ایجاد کرده است تا چه حد است؟
 • با کاهش کلاژن و الاستین آیا پوست همچنان قابلیت ارتجاعی مناسبی برای جراحی دارد؟
 • خطر خونریزی و باقی ماند جای زخم تا چه حد به نتیجه‌ی جراحی آسیب وارد می نماید؟

شرایط جراحی بینی در سنین بالا

جراحی بینی در سنین بالا، گرچه به دلیل آمادگی بدنی کمتر در مقایسه با افراد جوان‌تر، از ریسک بالاتری برخوردار بوده و فرآیند بهبود در این افراد، به زمان بیشتری احتیاج دارد اما باید بدانیم علم پزشکی نیز، پیشرفت زیادی در این زمینه داشته است. افزون بر این، پزشک جراح ابتدا شرایط جسمانی و سوابق بیمار را بررسی و مطالعه کرده و در صورتی که بیمار، آمادگی لازم برای جراحی بینی را داشته باشد، نظر مثبت خود را به او اعلام خواهد کرد.

عمل جراحی بینی در حقیقت، محدودیت سنی ندارد اما پزشک برای جراحی بینی افراد در سنین بالاتر، وضعیت سلامتی بیمار را از نظر دیابت، فشار خون و یا مشکلات انعقادی، مشکلات تنفسی و ریوی مانند آسم و همچنین، شرایط ایده‌آل فیزیکی بینی، پوست و غضروف و موارد مرتبط دیگر را مورد بررسی قرار خواهد داد.

سپس، در صورتی که پزشک وضعیت بیمار را برای جراحی بینی مناسب یافته و از حفظ سلامت بیمار از هر جهت اطمینان حاصل کند، مقدمات عمل بینی او را فراهم خواهد کرد. در واقع می‌توان گفت تا زمانی که فرد از سلامت جسمانی خوب و مناسبی برخوردار باشد، جراحی بینی برای او خطری نداشته و نگرانی برای او ایجاد نخواهد کرد. همچنین، توصیه می‌شود قبل از اقدام به جراحی بینی در سنین بالا، تمامی مشکلات، دغدغه‌ها و سوابق پزشکی خود را با پزشک مربوطه در میان گذاشته و او را با خبر سازید.

جراحی بینی در سنین بالا

کلام آخر

امروزه با پیشرفت علم پزشکی، نگرانی‌ها و ریسک‌های موجود در رابطه با عمل بینی در سنین بالا، تا حد مطلوبی کاهش یافته است و از طرف دیگر، مزایای بی‌شماری دارد که نمی‌توان از آن‌ها چشم‌ پوشی کرد. در واقع همان‌ طور که گفته شد، برای جراحی بینی در سنین بالا، به یک پزشک با تجربه و مهارت بالا نیاز دارید که با بررسی و مطالعه‌ی دقیق پرونده‌ی پزشکی شما و همچنین، داروهایی که مصرف می‌کنید، وضعیت سلامتی و صلاحیت شما برای انجام عمل بینی در سنین بالا را تایید کرده و از این موضوع که هیچ‌گونه خطری سلامتی شما را تهدید نمی‌کند، اطمینان حاصل کند.

بنابراین، انتخاب جراح بینی برای سنین بالا، اهمیت بالایی پیدا کرده و می‌توان گفت، اولین قدم برای یک جراحی بینی موفقیت‌آمیز در سنین بالا، مراجعه به یک پزشک جراح با سابقه و حرفه‌ای است. در صورتی که از لحاظ جسمانی در وضعیت مناسبی قرار داشتید و ارزیابی بینی هیچ مشکلی را جهت جراحی نشان نداد می‌توانید برای جراحی بینی اقدام نمائيد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط