جستجو
Close this search box.
جراحی بینی شکسته

جراحی بینی شکسته در مشهد

در بسیاری از تمرین‌های ورزشی (ورزش‌های رزمی یا تماسی، ورزش‌های توپی، ورزش‌های سوارکاری)، یا مسابقه، خطر آسیب به استخوان‌های بینی وجود دارد. این می تواند منجر به ضایعات ساختار استخوانی هرم بینی (شکستگی بینی) یا ضایعات تیغه بینی استخوانی غضروفی (انحراف تیغه بینی) یا حتی هر دو در یک زمان شود.

علائم شکستگی بینی چیست؟

پیامدهای فوری ضربه های بینی بسته به شدت و جهت ضربه، نقطه ضربه و همچنین به بودن یا نبودن ترومای قدیمی متغیر است. علائم و نشانه های بالینی شکستگی استخوان های مناسب بینی به طور کلاسیک با موارد زیر همراه است:

 • درد شدید
 • خونریزی (اپیستاکسی) گاهی اوقات فراوان
 • ادم (تورم) که شکل بینی (هرم بینی) را حتی 3 تا 5 روز پس از ضربه از بین می برد.
 • تغییر شکل بینی
 • کبودی روی چشم

هنگامی که بینی شکسته می شود، توصیه می شود به دنبال شکستگی های مرتبط نزدیک به ناحیه ضربه باشید، به ویژه برای تمرین کنندگان ورزش های رزمی یا تماسی:

 • شایع ترین شکستگی کف چشم (کف مدار چشم) است که بسیار شکننده است.
 • مخصوص بوکسورها؛ شکستگی در طی یک ضربه تحتانی به بینی (آپرکات و بوکس انگلیسی) رخ می دهد و مربوط به شکستگی افقی تیغه بینی است که مسئول انسداد یک طرفه بینی است (فقط یک طرف).
 • در صورت ترومای جانبی استخوان های بینی، شکستگی می تواند با فرورفتگی یک استخوان بینی یک طرفه باشد و فقط در یک طرف انحراف ایجاد کند که مسئول دررفتگی بینی به سمت طرف مقابل است. سپس بینی شکسته ظاهری شبیه S به خود می گیرد.

به دلیل آناتومی بینی، شکستگی های ثانویه ناشی از ترومای قدامی خلفی (آسیب ستون فقرات گردنی) نادرتر است و می تواند جدا شده یا با شکستگی های اربیت همراه باشد:

 • شکستگی جدا شده از استخوان های خود با له شدن متوسط ​​تیغه بینی.
 • شکستگی جدا شده تیغه بینی اغلب با ضربه به نوک بینی مرتبط است.

علاوه بر این، برخی از شکستگی ها به مراقبت های بیمارستانی برای بررسی عوارض چشمی و مغزی نیاز دارند:

 • شکستگی ساده (هرم بینی و سپتوم) در صورت ضربه شدید یا در بیماران مسن.
 • شکستگی پیچیده با انقطاع اوربیتو بینی که نیاز به مراقبت بیمارستانی برای بررسی عوارض چشمی و مغزی دارد.
جراحی بینی شکسته

عمل شکستگی بینی چگونه انجام می شود؟

توصیه می شود در هنگام شکستگی بینی سریعاً به پزشک مراجعه کنید. هنگامی که ادم پس از ضربه فروکش کرد، شکستگی بینی باید در عرض 3 تا 12 روز پس از شکستگی کاهش یابد.

عمل شکستگی بینی یک جراحی زیبایی بینی نیست، یک مداخله سریع 5 تا 10 دقیقه ای است که تحت بیهوشی و به صورت سرپایی انجام می شود. هیچ برشی ایجاد نمی‌شود، زیرا این کوچک کردن به روش طبیعی ( فقط از طریق سوراخ‌های بینی) است که هدف آن جابجایی قطعات استخوانی یا حتی گاهی اوقات تیغه بینی دررفته در موقعیت اولیه است.

با بسته‌بندی حفره‌های بینی و پایداری خارجی توسط یک آتل گچی، فلزی یا تغییر شکل‌پذیر حرارتی که برای چند روز در محل باقی می‌ماند، انجام می‌شود. پس از دوره 15 روزه، استخوان‌ها محکم می‌شوند.

توضیحات دکتر پریسا نظرپور درباره شروع فعالیت بعد از جراحی بینی:👈👈👈👈👈👈👈

دوره بهبودی بعد از عمل جراحی بینی شکسته

دوره بعد از عمل بسیار ساده است، ممکن است درد در ناحیه بینی احساس شود و ادم و هماتوم ظاهر شود که پس از چند روز ناپدید می شوند. فتیله کوتاه حفره بینی ظرف 24 تا 48 ساعت پس از عمل برداشته می شود که ممکن است باعث خونریزی خفیف شود. پایداری خارجی با یک آتل گچی، فلزی یا حرارتی که به مدت 7 تا 10 روز در جای خود باقی بماند انجام می شود. اگر بعد از عمل ظاهر زیبایی بینی تغییر کرده باشد، عمل دوم امکان پذیر است. سپس عمل جراحی زیبایی بینی تنها به درخواست بیمار و پس از مشورت با جراح انجام می شود.

آیا بعد از جراحی بینی، بینی من شکننده تر است؟

پاسخ منفی است! عمل سپتوم بینی یا سپتوپلاستی بینی را چه در زندگی روزمره و چه در حین فعالیت های ورزشی شکننده تر نمی کند. این به معنای این است که بوکسورها، ورزشکارانی که در معرض ضربه به بینی هستند و به طور کلی تمام بیمارانی که با انسداد شدید بینی به دلیل انحراف پیچیده سپتوم مراجعه می کنند، نباید تحت عمل جراحی قرار گیرند. در هفته های بعد از عمل بینی، حساسیت به لمس باقی می ماند. با این حال، هیچ حفاظت خاصی لازم نیست. همچنین امکان تمدید استفاده از اسپلینت در شب برای چند هفته وجود دارد.

هنگامی که جراحی بینی، تیغه بینی و استخوان های بینی را درگیر می کند، مانند بسیاری از جراحی های بینی، از هرگونه فعالیت ورزشی خشونت آمیز (مبارزه یا تماس) یا (دویدن، تنیس و …) باید ظرف یک ماه پس از مداخله اجتناب شود. این امر باعث حفظ نتایج عملکردی و زیبایی شناختی می شود.

با این وجود می‌توان برخی از سازگاری‌ها را برای ورزشکاران سطح بالا که اغلب تمرینات خود را در روز پانزدهم از سر می‌گیرند، با نظارت پزشکی برای اطمینان از عدم احساس درد انجام داد. برای ورزش های تماسی، می توان محافظ های رزینی را ارائه داد که شدت ضربه را کاهش می دهد.

نتیجه‌گیری
درمان بینی شکسته بستگی به نوع و شدت شکستگی دارد. مشاوره با پزشک و انجام تصاویر تشخیصی می‌تواند به تعیین نیاز به جراحی و نوع جراحی مناسب کمک کند. به علاوه، پیگیری مراقبت‌های پس از جراحی نقش مهمی در بهبود سریع دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط