جستجو
Close this search box.
جراحی بینی و سینوزیت

درمان سینوزیت با جراحی بینی در مشهد

سینوزیت نوعی التهاب در مخاط بینی است که میتواند در اثر بیماری های ویروسی و باکتریایی و یا به دنبال حساسیت ایجاد شود. بسیاری از افرادی که سینوزیت دارند، نگران تاثیر آن روی نتیجه جراحی بینی خود هستند. در واقع سینوزیت و جراحی زیبایی بینی تاثیری بر یکدیگر ندارند. بسیاری از افراد علاوه بر سینوزیت، از فرم بینی خود نیز ناراضی هستند. خوشبختانه عمل جراحی سینوزیت (در صورت نیاز) و جراحی زیبایی بینی میتواند بصورت همزمان انجام شود تا علاوه بر درمان سینوزیت، فرم بینی فرد نیز اصلاح شود. در ادامه بصورت کامل به انواع سینوزیت و رابطه آن با جراحی بینی خواهیم پرداخت.

سینوزیت چیست؟

سینوزیت در اثر التهاب سینوس های اطراف بینی اتفاق میوفتد. این سینوس ها در در پشت صورت قرار گرفته و به حفره بینی راه دارند. تولید و ترشح مخاط بینی که بینی را مرطوب نگه میدارد نیز به عهده این سینوس ها است.

سینوزیت چیست؟

گاهی اوقات در اثر سرماخوردگی، ویروس، باکتری، قارچ یا حساسیت، مخاط بینی ملتهب شده و در اثر انتقال این التهاب به مخاط سینوس ها و استخوان بینی، سینوزیت ایجاد میشود. از جمله علائم سینوزیت میتوان به ترشحات عفونی بینی، درد صورت، گرفتگی تنفسی، کاهش بویایی، سردرد و فشار در گوش اشاره کرد.

سینوزیت به دو نوع اصلی تقسیم میشود، حاد و مزمن. سینوزیت حاد عموما به درمان خاصی نیاز ندارد و در حالت عادی، طی 7 تا 10 روز درمان میشود. اما اگر سینوزیت بیشتر از این مدت طول بکشد و بدون سرماخوردگی و زمینه خاصی بروز دهد، از نوع مزمن است.

سینوزیت حاد


نوع حاد معمولا در اثر سرماخوردگی ایجاد میشود. در این حالت مخاط بینی ملتهب میشود و این التهاب به سمت مخاط سینوس ها پیرفت میکند. سینوزیت حاد، موقت است و طی 7 تا 10 روز خود به خود یا با درمان از بین میرود. بهترین راهکار برای درمان این نوع سینوزیت، تخلیه بینی، شستشوی مداوم بینی و استفاده از آنتی بیوتیک است.

سینوزیت مزمن


در نوع مزمن، مخاط بینی بطور ذاتی سالم نیست و بدون سرماخوردگی و یا عوامل ویروسی نیز مستعد التهاب است. در این حالت، مخاط بینی بصورت طولانی مدت دچار التهاب است؛ بطوری که این التهاب به استخوان بینی نیز منتقل میشود و در نتیجه استخوان بینی قطور تر شده و دهانه خروجی سینوس تنگ تر میشود. درمان سینوزیت مزمن میتواند با دارو، یا با جراحی انجام شود.

جراحی سینوزیت یا آندوسکوپی سینوزیت

در مواردی که سینوزیت با دارو رفع نمیشود، ممکن است جراحی آندوسکوپی بینی نیاز باشد. آندوسکوپی سینوزیت به منظور حذف بخشی از استخوان یا عواملی است که باعث انسداد سینوس ها شده اند. طی این روش، ابزاری بسیار ظریف وارد بینی شده و عوامل مسدود کننده برداشته میشوند.

تاثیر جراحی زیبایی بینی بر سینوزیت

جراحی بینی هیچ تاثیری بر سینوزیت نخواهد گذاشت. طی جراحی زیبایی بینی، فرم بینی اصلاح شده و اسکلت خارجی بینی دچار تغییر میشود و ساختار داخلی بینی تغییری نخواهد کرد. بنابراین جراحی بینی هیچ تاثیر مثبت یا منفی روی سینوزیت ندارد.

جراحی همزمان زیبایی بینی و سینوزیت

بسیاری از افرادی که سینوزیت دارند، از انحراف بینی نیز رنج میبرند و یا خواهان جراحی زیبایی و اصلاح فرم بینی خود هستند. جراحی بینی، میتواند همزمان با آندوسکوپی سینوزیت انجام شود تا علاوه بر درمان سینوس ها، فرم بینی نیز اصلاح شود.

قبل از برنامه ریزی این دو جراحی، نیاز است که فرد متقاضی توسط پزشک گوش و حلق و بینی معاینه و بررسی های لازم انجام شود. هر دو جراحی ممکن است با عوارضی همراه باشند، بنابراین اطمینان از سلامت جسمی فرد متقاضی و مشورت با پزشک باتجربه بسیار مهم است.

مزایای جراحی همزمان زیبایی بینی و سینوزیت


در طی این جراحی، اصولا ابتدا جراحی سینوس ها انجام میگیرد. جراحی همزمان زیبایی و سینوزیت به مراتب از انجام جداگانه این جراحی ها زمان بر تر است، اما هزینه کمتری دارد و دیگر نیازی نیست که برای هرکدام از این جراحی ها بصورت جداگانه هزینه پرداخت کنید.

دوره نقاهت شما نیز در صورت انجام همزمان این دو جراحی، کوتاه تر و راحت تر است. در طی جراحی سینوس ها، برشی ایجاد نمیشود و با توجه به باز یا بسته بودن جراحی، در محل مورد نیاز برش ایجاد شده تا فرم بینی اصلاح شود. درضمن، این نوع از جراحی به بیهوشی نیاز دارد.

دوران نقاهت و مراقبت بعد از جراحی زیبایی بینی و سینوزیت

ماهیت این جراحی، سرپایی است و پس از تکمیل فرایند جراحی، بیمار مرخص میشود. کبودی چشم، سردرد، ورم و تهوع از عوارض شایع پس از این جراحی است.

  • بعد از جراحی باید استراحت کنید و از انجام فعالیت های سنگین بپرهیزید
  • تا 48 ساعت پس از جراحی میتوانید از کمپرس سرد استفاده کنید
  • از دست زدن به بینی و وارد کردن فشار به آن پرهیز کنید
  • داروهای تجویز شده توسط پزشک را بطور منظم استفاده کنید
  • به مدت یک ماه از استعمال دخانیات و الکل خودداری کنید
  • از مصرف داروهای ضد انعقاد خون پرهیز کنید

هزینه جراحی همزمان زیبایی بینی و سینوزیت

هزینه این جراحی با توجه به شرایط فرد، نوع جراحی و پزشک و کلینیک منتخب، متفاوت است. در کنار جراحی سینوس، نوع جراحی زیبایی مورد نیاز و شرایط فرد متقاضی، در تایین هزینه جراحی همزمان زیبایی و سینوزیت تاثیرگذار است. شما میتوانید پس از معاینه دقیق توسط پزشک، از هزینه های این جراحی مطلع شوید.

سوالات متداول

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط