جستجو
Close this search box.
آلار پلاستی

عمل کوچک کردن پره های بینی (آلار پلاستی) و کاربرد آن

جراحی کوچک کردن پره‌ های بینی معمولاً به عنوان جراحی سپتوپلاستی به منظور اصلاح مشکلات ساختاری و پهن بودن و بزرگ بودن پره‌های بینی انجام می‌شود. با استفاده از این جراحی، فرم پره های بینی اصلاح می‌شود و ساختار بینی ظاهر بهتری پیدا می‌کند اما ساختار کل بینی دستخوش تغییر قرار نمی‌گیرد. برخی افراد بعد از مراجعه سوال دارند که چگونه این عمل انجام می‌شود که ساختار بینی دست نخورده باقی می‌ماند اما فرم پره های بینی رفع ظاهر می‌گردد. در این مقاله با ما همراه باشید تا در مورد جراحی پره های بینی اطلاعات بیشتری کسب کنید.

عمل کوچک کردن پره های بینی (آلار پلاستی)

چگونگی تشخیص مشکل در پره های بینی

برای تشخیص مشکلات پره‌های بینی، عموماً از روش‌های مختلفی استفاده می‌شود. در ادامه، تعدادی از روش ‌های رایج برای تشخیص مشکلات پره‌ های بینی را بررسی می‌کنیم:

·         پزشک ابتدا یک معاینه فیزیکی انجام می‌دهد و به دقت پره‌ های بینی را با یک آینه خاص معاینه می‌کند. این معاینه شامل بررسی ساختار، شکل و موقعیت پره‌های بینی، وجود التهاب، تورم یا سایر نشانه‌های بیماری می‌باشد.

·         برای مشکلات پره‌ های بینی پیچیده ‌تر نیاز به تصویربرداری مانند رادیوگرافی، توموگرافی کامپیوتری یا تصویربرداری مغناطیسی هسته ‌ای باشد.

·         سوابق بیماری‌های التهابی، عفونی، نفوذ پره‌ها، ضربه‌ها یا جراحی‌های قبلی می‌تواند اطلاعات مفیدی در این رابطه فراهم کند.

جراحی پره بینی چگونه انجام میشود؟

جراحی پره‌ های بینی یا جراحی سپتوپلاستی برای اصلاح مشکلات ساختاری و عملکردی پره‌های بینی انجام می‌شود. در ادامه، فرآیند عمومی جراحی پره بینی را توضیح می‌دهم:

بیمار معمولاً به حالت بیهوشی کلی یا بیهوشی موضعی قرار می‌گیرد و همچنین مناطق اطراف پره‌ های بینی را ضدعفونی می‌کنند.

با استفاده از ابزارهای جراحی برش و حذف بافت و برش‌ های کوچک در داخل بینی برای دسترسی به پره ‌ها انجام می‌شود. پره های بینی با استفاده از این روش ترمیم شده و تمامی ساختار اصلاح می‌شود و سپس بخیه های لازم انجام می‌شود.

جراحی پره بینی

انواع جراحی کوچک کردن پره بینی

سپتوپلاستی: در این نوع جراحی، سپتوم که میان دو  پره بینی قرار دارد، تغییر شکل داده می‌شود. هدف اصلی سپتوپلاستی اصلاح انحراف سپتوم است که می‌تواند باعث ایجاد مشکلات تنفسی و ظاهری در پره های بینی شود.

توربینوپلاستی: در این جراحی، پره‌های نازک و موجود در دیواره‌های داخلی بینی تغییر شکل می‌دهند. توربینوپلاستی درمانی برای انسداد پره های بینی و کاهش ترشحات بینی است.

جراحی لیزری: لیزر برای کوچک کردن پره ‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. این فرایند شامل استفاده از اشعه لیزر برای بریدن و تنظیم پره‌های بینی است.

انواع جراحی کوچک کردن پره بینی

بیشتر بدانید: جراحی بینی طبیعی در مشهد

چه کسانی کاندیدای مناسبی برای کوچک کردن پره های بینی می باشند؟

اگر دارای انحراف سپتوم هستید که باعث مشکلات تنفسی مانند انسداد بینی، سرفه شبانه و خواب آلودگی می‌شوید، جراحی پره ‌های بینی و اصلاح فرم آن ها برای شما مناسب است.

اگر ظاهر پره های بینی خود را نمی‌پسندید و از پهن بودن آن ها راضی نیستید.

اگر دچار مشکلات ترشحات بینی مانند ترشحات غیرطبیعی، گرفتگی بینی و سرفه مزمن هستید، جراحی پره‌ های بینی بهبودی در این مشکلات را به همراه دارد.

بیشتر بدانید: هزینه عمل بینی

مراقبت های بعد از جراحی پره های بینی

مراقبت های بعد از جراحی پره های بینی بعد از این عمل دارای اهمیت بسیار است زیرا مهم است که فرم پره های بینی زود ترمیم شود و تورم به همه جای بینی منتقل نگردد.

·         در صورت احساس خشکی در پره های بینی پس از جراحی، استفاده از قطره ‌های مرطوب کننده بینی می‌تواند مفید باشد.

·         استراحت کافی و محدودیت فعالیت برای بهبود سریع‌تر و کاهش خطر عوارض

·         از فعالیت‌هایی مانند ورزش‌های سنگین، خم شدن زیاد، برداشتن اشیاء سنگین و خندیدن بیش از حد پرهیز کنید.

·         برای شستشوی پره های بینی، حتما از سرم شستشو نمک رقیق استفاده کنید.

نتیجه گیری

جراحی پره های بینی برای بانوان و آقایان قابل انجام است اما بهتر است که در این زمینه ابتدا با بهترین جراح بینی در مشهد  مشورت کنید زیرا ممکن است که پیشنهاد جراح برای شما، انجام جراحی زیبایی بینی کامل باشد و تغییر ساختار پره های بینی به تنهایی مناسب نباشد. کوچک کردن پره های بینی با استفاده از این جراحی به راحتی انجام شده و دوران نقاهت ساده ای دارد. برای کسب مشاوره در رابطه با انجام این نوع عمل با شماره های تماس موجود ارتباط برقرار کنید.

سوالات متداول

جراحی کوچک کردن پره بینی نیاز به بستری شدن دارد؟

بستری شدن برای جراحی کوچک کردن پره بینی در بیشتر موارد لازم نیست. اکثر این جراحی‌ها به صورت روزانه انجام می‌شوند و بیمار بلافاصله پس از جراحی می‌تواند به خانه برگردد.

چه عوارضی بعد از جراحی کوچک کردن پره بینی رخ می‌دهد؟

·         تورم و التهاب

·         درد و ناراحتی

·         تب و قرمزی

·         انسداد موقتی تنفس

از آنتی‌بیوتیک پس از جراحی پره‌ های بینی استفاده کنیم؟

تصمیم نهایی در مورد استفاده از آنتی ‌بیوتیک بر اساس ارزیابی پزشک شما از وضعیت شما، عوامل خطر عفونت و سیاست‌ های بالینی مربوطه می‌باشد. بنابراین، بهتر است با پزشک خود در مورد نیاز به استفاده از آنتی‌بیوتیک پس از جراحی پره‌های بینی خود مشورت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط