جستجو
Close this search box.

عمل بینی بدون تامپون

عمل بینی بدون تامپون به عنوان یک روش جدید و پیشرفته در جراحی بینی شناخته می‌شود. در این روش، به جای استفاده از تامپون‌های سنتی برای کنترل خونریزی و حفظ فرم بینی، تکنیک‌های دیگری بکار می‌رود به همین دلیل بیمار دوره نقاهت آسان تری دارد. در این مطلب با ما همراه باشید تا در مورد این جراحی به شما اطلاعات بیشتری ارائه دهیم.

عمل بینی بدون تامپون

عمل بینی بدون تامپون چگونه انجام می شود؟

عمل بینی بدون تامپون به‌طور کلی به شکل زیر انجام می‌شود:

  • ابتدا بیمار باید با یک جراح بینی مشاوره کند، پزشک نقاط ضعف و نیاز های بینی او را بررسی کرده و گزینه‌های درمانی مناسب را برای زیباجو توضیح می‌دهد. فرد باید آزمایشات لازم قبل از جراحی را انجام دهد و سابقه پزشکی او را مورد بررسی قرار دهد.
  • در روز جراحی، فرد تحت بیهوشی قرار می‌گیرد. جراح بر اساس برنامه تعیین شده پیش از جراحی، تغییرات لازم را در ساختار بینی انجام می‌دهد. در جراحی بینی بدون تامپون، برش ها و بخیه ها به دلیل کاهش خونریزی کمتر خواهد بود. در نهایت پس از اتمام جراحی دیگر نیاز به استفاده از تامپون نخواهد بود و فقط اسپلینت روی بینی قرار می گیرد. همچنین یک پانسمان در زیر بینی جهت جمع شدن خونابه ها قرار داده می شود و بیمار میتواند بعد از جراحی به راحتی آن را تعویض کند.
  • پس از جراحی، شما نیاز به مراقبت و استراحت دارید. پزشک دستورالعمل‌های مربوط به داروها، مراقبت‌های پس از جراحی و زمان ویزیت مجدد در مطب را به شما اطلاع خواهد داد.

کاندیدای جراحی بینی بدون تامپون

معمولا بیشتر افراد میتوانند جراحی بینی انجام دهند و برای عمل بینی بدون تامپون نیز کاندید مناسبی هستند. در ادامه به ویژگی این افراد اشاره شده است:

·        برای انجام هر جراحی، سلامت عمومی بسیار مهم است. اگر شما دارای مشکلات جدی یا بیماری‌های خاص هستید، پزشک باید وضعیت شما را به صورت دقیق تری بررسی کند. افراد دارای دیابت، انحراف شدید بینی، مشکلات انعقادی و … نمیتوانند این جراحی را انجام دهند.

·        شما باید اهداف و انتظارات واقع بینانه از جراحی داشته باشید و انتظار تغییر عجیب و زیادی در چهره خود نداشته باشید.

·        جراحی بینی بدون تامپون برای افرادی که رشد بینی شان به پایان رسیده و بینی به شکل نهایی خود رسیده است، مناسب است.

مزایای جراحی بینی بدون تامپون

مزایای جراحی بینی بدون تامپون شامل موارد زیر است:

·        عمل بینی بدون تامپون دوره بهبودی کوتاهی دارد و برای بیمارانی که به دنبال بازگشت سریع تر به فعالیت ‌های روزمره خود هستند، مزیت مهمی باشد.

·        عدم نیاز به تامپون و گچ منجر به کمترین حس آزردگی برای بیمار در هفته اول جراحی می‌شود.

·        برخی از روش‌های جدید جراحی بینی بدون تامپون، باعث کاهش خونریزی نسبت به روش‌های قدیمی و استفاده از تامپون می‌شوند.

·        به علت عدم استفاده از تامپون، احتمال عفونت نیز کاهش می‌یابد.

جایگزین تامپون در جراحی بینی

اگر قصد حذف تامپون ها را دارید باید به دنبال یک جایگزین مناسب باشید. معمولا بهترین جراح بینی در مشهد با حذف تامپون از اسپلینت که جنس سیلیکونی دارد، استفاده می کند تا بیمار دچار مشکل تنفسی نشود.

دلیل جایگزین اسپلینت بینی با گچ

در گذشته بعد از جراحی بینی پزشک برای محافظت از ساختار بینی آن را گچ میگرفت و از تامپون استفاده میکرد. همچنین تامپون که جنسی مشابه پنبه و گاز ستریل داشت ترشحات بینی را در طی دوره نقاهت جذب میکرد. تحمل گچ و تامپون برای بیمار سخت بود، از این رو امروزه از اسپلینت ها برای محافظت از بینی و عدم تغییر در ساختار آن پس از جراحی استفاده می شود و بیمار باید تا مراجعه به پزشک از آن محافظت کند و مراقب باشد که خیس نشود.

تفاوت تامپون و گچ استنت (ایروی)

اولین تفاوت در تامپون و گچ استنت، جنس آن ها است.  تامپون ها جنسی همانند گاز استریل دارند اما جنس استنت، پلاستیک ژله ای و انعطاف پذیر است. اگر تامپون به صورت طولانی مدت در بینی بماند به دلیل جذب ترشحات و خونابه ها سفت می شود و خارج کردن آن دشوار است اما استنت ها بدون تغییر باقی می‌ماند.

عوارض جراحی بینی بدون تامپون

عمل بینی بدون تامپون مزایای بیشماری دارد اما مانند هر جراحی دیگری ممکن است عوارضی داشته باشد. اگر از تامپون استفاده نشود، احتمال خونریزی کنترل نشده در زخم و ها بخیه های بینی وجود دارد و ممکن است این خون ها در دیواره داخلی بینی خشک شود.

بیشتر بدانید: جراحی کوچک کردن پره‌ های بینی

قیمت جراحی بینی بدون تامپون

قیمت جراحی بینی بدون تامپون می‌تواند متغیر باشد و به عوامل مختلفی بستگی داشته باشد. برخی از عواملی که ممکن است در این مورد تاثیرگذار باشند، عبارتند از:

·        تخصص پزشک

·        مکان مطب یا بیمارستان

·        تیم جراحی

·        میزان مشکلات بیمار

·        هزینه‌های جانبی مانند دارو ها و …

فرق عمل بینی با تامپون و بدون تامپون

در اینجا تفاوت‌های اصلی بین این دو روش آورده شده است:

در عمل بینی با تامپون پس از جراحی بینی، تامپون در داخل بینی قرار می‌گیرد. تامپون معمولاً از مواد نرم و جاذب خون تشکیل شده است در حالی که در عمل بینی بدون تامپون از اسپلینت بینی استفاده می شود.

تامپون به کنترل خونریزی و جلوگیری از تراکم خون در داخل بینی کمک می‌کند، همچنین به حفظ شکل نهایی بینی کمک می‌کند در حالی که در عمل بینی بدون تامپون اینگونه نیست.

استفاده از تامپون ممکن است دسترسی به داخل بینی را محدود کند و برخی افراد احساس بدی داشته باشند در حالی که بیمار در عمل بینی بدون تامپون احساس بهتری دارد.

عدم استفاده از تامپون ممکن است دوره نقاهت سریعتر و راحت‌تری را برای بیمار فراهم کند، زیرا نیاز به خارج کردن تامپون و ایجاد یک خاطره بد در ذهن بیمار نیست.

عمل بینی با تامپون بهتر است یا بدون تامپون؟

تصمیم بین عمل بینی با تامپون یا بدون تامپون بستگی به شرایط و نیازهای خاص هر بیمار دارد. بسیاری از بیماران استفاده از تامپون را به دلیل کنترل خونریزی پیشنهاد می دهند اما هر یک از این روش‌ها مزایا و معایب خود را دارند و تصمیم نهایی باید با مشورت بهترین متخصص گوش،حلق و بینی در مشهد گرفته شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط