جستجو
Close this search box.
مراقبت‌های بعد از جراحی لیفت صورت

مراقبت‌های بعد از جراحی لیفت صورت

مراقبت‌های بعد از جراحی لیفت صورت برای به دست آوردن نتایجی عالی پس از این عمل بسیار اهمیت دارند. جراحی لیفت یکی از پرطرفدارترین و البته تاثیرگذارترین جراحی‌هایی است که باعث جوانسازی پوست خواهد شد. اگر شما بخواهید تحولاتی عمیق را در پوست خود ایجاد کنید، باید به نکات مراقبتی بعد از عمل نیز توجه ویژه‌ای داشته باشید. همچنین زیر نظر پزشک خود معاینات لازم را انجام دهید تا در نهایت همان چیزی که می‌خواهید، برسید. در ادامه در مورد نکات مهم مراقبت بعد از لیفت صورت صحبت خواهیم کرد.

مراقبت بعد از جراحی لیفت صورت

بیشتر بدانید: بهترین جراح لیفت صورت در مشهد

مراقبت‌های ضروری بلافاصله پس از جراحی لیفت صورت

بلافاصله بعد از این که جراحی لیفت به پایان می‌رسد، دوران نقاهت بدن شما آغاز می‌شود. در این دوران باید از مراقبت‌های ضروری بعد از عمل آگاه باشید. در واقع، همین که جراحی پشت سر گذاشته شد، باید یک همراه داشته باشید تا در امور مختلفی همچون استراحت و استفاده از سرویس بهداشتی و حتی راه رفتن به شما کمک کند. پزشکان توصیه می‌کنند که بعد از عمل از لباس‌های گشاد استفاده کنید که به راحتی پوشیده می‌شوند. همچنین چند ساعت پس از عمل مصرف داروهای مسکن برای کاهش درد تجویز می شوند.

تسریع دوران نقاهت لیفت صورت

چند نکته کلی در مراقبت‌های بعد از جراحی لیفت صورت در مشهد وجود دارند که به تسریع دوران نقاهت کمک زیادی می‌کنند. اگر شما به هنگام خوابیدن سر خود را بالا نگه دارید، از ویتامین استفاده کنید و بدن خود را تقویت نمایید، آب زیادی مصرف کنید، پماد‌های لازم را روی پوست خود قرار دهید، برش‌های ایجاد شده در چهره را تمیز نگه دارید و ضد عفونی کنید یا در برابر نور مستقیم خورشید قرار نگیرید، قطعا قادر خواهید بود که به سرعت دوران نقاهت لیفت صورت را پشت سر بگذارید.

بهترین نکات برای مراقبت‌های پس از لیفت صورت

این که جراحی لیفت صورت به موفقیت ختم شود یا نشود، به عوامل زیادی وابسته است. جدا از مهارت و تجربه پزشک، بحث مراقبت‌های بعد از جراحی لیفت صورت در این موارد مطرح می‌شود. بنابراین این موضوع اهمیت زیادی دارد که شما مراقب پوست خود بعد از لیفت باشید. اگر شما نیز از متقاضیان لیفت صورت هستید، باید به نکاتی که در ادامه ذکر می‌شوند توجه ویژه‌ای داشته باشید:

· استراحت کافی:

از جمله مهم‌ترین مراقبت‌های بعد از عمل جراحی لیفت صورت، استراحت کافی است. در چند روز ابتدایی بعد از عمل ممکن است داروهای بیهوشی و همچنین مسکن‌های مصرفی سبب خواب آلودگی یا احساس خستگی بشوند. بنابراین شما باید در محیطی آرامش بخش استراحت کنید.

· رژیم غذایی مقوی و سالم:

برخورداری از رژیم غذایی سالم نیز در مراقبت‌های بعد از جراحی لیفت صورت بسیار تاکید شده‌اند. از آنجایی که شما در این دوران باید در استراحت مطلق به سر ببرید، ممکن است به یبوست مبتلا شوید. جهت جلوگیری از این اتفاق و برای بهبود بخشیدن به قوای بدن لازم است که رژیم غذایی سرشار از مواد مقوی را مصرف کنید. سبزیجات، انواع میوه، گوشت، مرغ، تخم مرغ و انواع پروتئین و غلات باید در رژیم غذایی بعد از لیفت صورت وجود داشته باشند. فراموش نکنید که مایعات برای بهبود گردش خون در بدن از واجبات هستند. پس حتی اگر نمی‌توانید غذایی مصرف کنید، حتما آب را به اندازه فراوان بنوشید.

بیشتر بدانید: تغذیه مناسب بعد از عمل لیفت صورت

· پوشیدن لباس مناسب:

به توصیه پزشکان بهتر است بیماران در دوران نقاهت لیفت صورت از لباس‌های دکمه دار یا زیپ دار استفاده کنند که به راحتی قابل تعویض هستند. اگر شما لباس تنگ بپوشید، ممکن است به هنگام پوشیدن لباس یا خارج کردن آن از بدن لباس با محل زخم تماس پیدا کند. این می‌تواند عواقب و حساسیت‌های پوستی را برای متقاضیان لیفت به وجود بیاورد. پس حد امکان از لباس‌های مناسب و آزاد استفاده نمایید. همانطور که اشاره شد، این نکته جزو نکات مهم و ضروری برای بهبود پس از لیفت صورت است.

· مصرف داروها سر وقت:

طبق مراقبت‌های بعد از جراحی لیفت صورت لازم است که شما بعد از عمل از داروهایی استفاده کنید که عوارض عمل را کاهش می‌دهند. داروهای ضد التهاب، انواع آنتی بیوتیک و داروهای مسکن را باید طبق تجویز پزشک و سر وقت استفاده کنید تا اثربخشی آن‌ها را ببینید. در صورتی که پزشک برای بهبود و ترمیم زخم‌های صورت شما پماد تجویز کرده‌ است، باید نحوه استفاده از پماد را از خود پزشک بپرسید. همچنین در مورد چگونگی مراقبت از زخم و‌ تعویض پانسمان زخم اطلاعات تکمیلی به دست بیاورید تا دوران نقاهت را تسریع ببخشید.

· نحوه‌ی خوابیدن درست:

در طول جراحی لیفت صورت برش‌هایی در قسمت‌های مختلف پوستی ایجاد خواهند شد. هر گونه فشار یا اصطکاکی که این برش‌ها با آن مواجه بشوند می‌تواند عوارضی همچون باز شدن بخیه و عوارض حساس‌تری را ایجاد کند. پس در این دوران باید به حالت پشت بخوابید و چندین بالش اضافی را در زیر سر یا کنار دست خود قرار دهید تا سر شما هنگام خواب تکان نخورد. بغل کردن کودک و خردسال و فشار دادن محل زخم نیز در دوران پس از لیفت صورت ممنوعیت دارد.

· ترک مصرف سیگار:

ممکن است برخی از متقاضیان لیفت صورت به سیگار یا نوشیدنی‌های الکی اعتیاد داشته باشند. سیگار کشیدن به تنهایی می‌تواند نتایج جراحی را دگرگون کند. موادی که دود سیگار دارد، سبب ایجاد تورم و کبودی و نکروز می‌شوند. الکل هم میزان رقت خون را افزایش داده و منجر به بروز عوارض جدی و خطرناک بعد از عمل می‌شود. ضمن این که کبودی را افزایش داده و دوران نقاهت را بیشتر می‌کند. پس تا زمانی که دوران نقاهت به پایان نرسیده است، نمی‌توانید از الکل و سیگار استفاده کنید. حتی به جهت حفظ نتایج لیفت صورت و جلوگیری از پیری پوست نیز مصرف این مواد منع شده است.

· اجتناب از داروهای رقیق کننده خون:

یکی از نکات مربوط به مراقبت‌های بعد از جراحی لیفت صورت به اجتناب از داروهای رقیق کننده خون ربط دارد. از آنجایی که در طول عمل ممکن است خونریزی ایجاد شود، پس نباید داروهای رقیق کننده خون را مصرف کنید. داروهای غیراستروئیدی، جینسینگ، ویتامین ای، آسپرین بچه و سایر مکمل‌های مضر ممکن است جریان خون در بدن را کاملا رقیق کنند. پس مصرف آن‌ها ممنوع است.

· اجتناب از فعالیت‌های شدید و رابطه جنسی:

دست کم تا ۶ هفته بعد از این که جراحی کردید نباید فعالیت‌های جنسی سنگین یا ورزش‌های سنگین را انجام دهید. اگر شاغل هستید، ۴ هفته را مرخصی بگیرید و اگر در خانه هستید، از انجام مداوم کار خودداری کنید.

· پیاده روی آرام:

اگرچه پزشکان توصیه می‌کنند که در دوران نقاهت بعد از جراحی لیفت صورت ورزش‌های سنگین انجام ندهید اما برعکس؛ آن‌ها توصیه می‌کنند که در روزهای ابتدایی این عمل پیاده ‌روی آرامی داشته باشید. پیاده ‌روی آرام موجب می‌شود که گردش خون در بدن بهبود پیدا کند و احتمال لخته شدن خون در نقاطی که زخم ایجاد شده است نیز کاهش یابد.

· کنترل تورم و کبودی مراقبت‌های بعد از جراحی لیفت صورت:

کنترل کردن تورم و کبودی روی صورت بعد از لیفت نیز یک نکته‌ مهم در مراقبت‌های بعد از جراحی لیفت صورت است. شما با استفاده از کمپرس‌های یخ، پارچه‌های نازک و ضد عفونی کننده‌ها می‌توانید محل جراحی را به خوبی بپوشانید. اگر در سه روز ابتدایی بعد از عمل این کار را انجام دهید، قطعا تورم و کبودی چهره شما به نسبت کمتر خواهد شد.

نحوه مدیریت درد بعد از عمل لیفتینگ صورت

یکی از شایع‌ترین عوارضی که عمل لیفت صورت دارد، درد است. اغلب متقاضیان پس از عمل و از بین رفتن اثر داروهای بی حسی، دچار درد خواهند شد. ممکن است متورم شدن ناحیه تحت درمان گرفتگی ایجاد کند و باعث شود که صورت شما سنگین به نظر برسد. تحت هیچ شرایطی دارو‌های خود را ترک نکنید و حتی اگر مجبور شدید، سرخود یک داروی دیگر را مصرف نکنید. زیرا همه چیز باید تحت کنترل پزشک شما باشد. خود پزشک معمولا برای کاهش درد کمپرس یخ و استفاده از داروهای مسکن را تجویز می‌کند. با پیگیری مراقبت‌های بعد از جراحی لیفت صورت زیر نظر پزشک عوارض این چنینی به حداقل خواهند رسید‌.

مراقبت‌های لازم در زمان قرار گرفتن در معرض نور آفتاب

بخش دیگری از مراقبت‌های بعد از جراحی لیفت صورت به مراقبت‌های پوستی و محافظت ازپوست در برابر آفتاب بر می‌گردد. ممکن است نور آفتاب باعث شود که پوست شما آسیب ببینید. به همین دلیل با توجه به مراقبت‌های پس از جراحی لیفت صورت نباید در معرض نور شدید آفتاب قرار بگیرید. این نور باعث می‌شود که چین و چروک‌هایی در چهره ایجاد شوند و حتی مشکلات جدی‌تری همچون سرطان شما را تجدید کنند‌. همچنین بعد از عمل توده‌های جراحی شده را تحت تاثیر قرار می‌دهند. تا ۶ هفته باید از کلاه آفتابی، عینک آفتابی و ضد آفتاب استفاده کنید. پس از آن نیز لازم است که مراقب پوست خود باشید تا آفتاب آسیبی به آن نرساند.

دوره نقاهت جراحی لیفت صورت

معمولا بیماران به چند هفته زمان نیاز دارند تا به بهبودی کامل بعد از لیفت صورت دست یابند. با این حال، مدت زمان بهبود بیمار از یک فرد به فرد دیگر متغیر است. وضعیت سلامتی یک فرد، میزان وسعت محل جراحی و توانایی‌های جسمانی یک فرد منجر به افزایش یا کاهش دوران نقاهت خواهند شد. با توجه به مراقبت‌های بعد از جراحی لیفت صورت می‌توانید دوران نقاهت خود را کمتر کنید.

نتیجه گیری

ما در این مطلب در مورد نکات مراقبتی پس از عمل لیفت صورت صحبت کردیم. این عمل نیز همانند هر عمل جراحی دیگر نیازمند مراقبت‌های خاص و ویژه‌ای است تا نتایج خوبی ایجاد کند. اگر شما متقاضی این عمل هستند، پس قبل از انجام عمل زیر نظر پزشک از نکات مراقبتی مطلع شوید. در این صورت سریعا به زندگی عادی خود بر می‌گردید و می‌توانید از مزایای لیفت صورت هم استفاده کنید.

سوالات متداول

چه مدت بعد از لیفت صورت ورزش کنیم؟

در کل ورزش کردن تا ۶ هفته بعد از عمل باید به تعویق بیفتد. در این میان اگر می‌خواهید تورم را کاهش دهید و کبودی را از بین ببرید، می‌توانید پیاده روی کنید.

آیا استفاده از کمپرس سرد و گرم می‌تواند مفید باشد؟

همان طور که در مراقبت‌های بعد از جراحی لیفت صورت اشاره کردیم، کمپرس سرد باعث کاهش تورم و درد خواهد شد. کمپرس گرم نیز برای از بین بردن یا کاهش دادن عوارض بین عمل بسیار مناسب است. چرا که  رگ‌های خونی را منبسط می‌کند و التهابات صورت را از بین می برد.

حمام بعد از جراحی لیفت صورت اشکالی ندارد؟

در هفته اول بعد از لیفت نباید حمام کنید و به صورت خود فشار وارد نمایید. حمام کردن باعث مرطوب شدن زخم‌ها می‌شود و این زمینه ایجاد عفونت را فراهم می‌کند. از هفته دوم به بعد می‌توانید حمام کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط