جستجو
Close this search box.
مراقبت های بعد از جراحی لیفت گردن

مراقبت های بعد از جراحی لیفت گردن

با مراقبت های بعد از جراحی لیفت گردن چقدر آشنایی دارید؟ آیا می‌دانید که رعایت دقیق نکات پس از جراحی تاثیر بسیار زیادی را در کیفیت و ماندگاری نتیجه عمل دارد؟ پس اگر قصد انجام این جراحی زیبایی و جوانسازی را دارید، حتما نکاتی که در ادامه به آن می‌پردازیم را بخوانید و به‌دقت در زندگی خود پس از انجام عمل لیفت گردن عملی سازید. اگرچه جلوگیری از بسیاری عوارض بعد از جراحی به مهارت و تخصص جراح مربوط می‌شود. اما عوارضی مثل درد، کبودی و التهاب از عوارض طبیعی جراحی هستند که تنها با مراقبت های بعد از جراحی لیفت گردن می‌توان آن‌ها را کاهش داد.

مهم ترین نکات مراقبتی بعد از جراحی لیفت گردن

بیشتر بدانید: تزریق فیلر به چانه

مهم ترین نکات مراقبتی بعد از جراحی لیفت گردن

پس از جراحی لیفت گردن باید نکاتی را رعایت کنید تا علاوه‌بر کنترل عوارض جانبی، نتیجه عمل نیز رضایت‌بخش واقع شود. ازاین‌رو رعایت موارد زیر ضروری است:

1. تا زمان بهبودی لباس‌هایی را بپوشید که به ناحیه جراحی فشار وارد نکنند.

2. تا ۳ ۴ روز پس از عمل به‌هیچ عنوان نوشیدنی‌های الکلی مصرف نکنید و از مصرف داروهای رقیق کننده خون از جمله آسپرین پرهیز نمایید.

3. تا یک ماه، یک ماه و نیم پس از انجام عمل روی صورت نخوابید و کمترین فشاری را به ناحیه جراحی وارد نکنید.

4. مراقبت های بعد از جراحی لیفت گردن در مورد تغذیه؛ تا دو هفته بعد از عمل مصرف نمک را به حداقل کاهش دهید.

5. برای بهبود درد و تورم بعد از عمل در مراقبت های بعد از جراحی لیفت گردن ذکر شده می‌توانید از کمپرس سرد استفاده کنید و در صورت نیاز و با مشورت پزشک، مسکن‌های ساده را مصرف نمایید.

6. قرارگیری در معرض نور مستقیم خورشید می‌تواند برای پوستتان مضر و آسیب‌رسان باشد؛ بنابراین تا حدود ۶ هفته از قرارگیری در معرض نور مستقیم خورشید اجتناب کنید.

7. از چرخاندن بی‌مورد و زیاد سر و گردن و همچنین خم کردن گردن پرهیز کنید تا اختلالی در سیستم گردش خون ایجاد نشده؛ و همچنین از تشدید التهاب و تورم ناحیه عمل جلوگیری شود.

بیشتر بدانید: بهترین جراح لیفت صورت در مشهد

دوره بهبود جراحی لیفت گردن چقدر است؟

مدت مورد نیاز برای مراقبت های بعد از عمل لیفت گردن؛ به‌طورکلی محدودیت‌های دشواری برای دوره بهبودی پس از عمل لیفت گردن وجود ندارد. پس از ۷ تا ۱۰ روز از انجام عمل، علائم اولیه بهبود می‌یابند و حدود ۴ تا ۶ هفته زمان لازم است تا با پرهیز از فعالیت سنگین، بدن فرد بهبود نسبی پیدا کند. البته زمان دقیق این دوره با توجه به شرایط سلامتی و سن افراد مختلف متفاوت خواهد بود و همچنین برای بهبود کامل و رفع اثر زخم و جراحت ممکن است ۶ تا ۱۲ ماه زمان نیاز باشد.

 البته در طول این مدت گردن فرم زیبا و جوان خود را پیدا کرده و نتیجه عمل مشهود است. شايان ذکر است درصورتی‌که فعالیت‌های معمولتان تقریبا سبک هستند، این امکان وجود دارد که دو هفته بعد از عمل نیز به زندگی طبیعی برگردید و تنها از انجام فعالیت سنگین خودداری کنید (پس لزوما نیاز نیست تا ۶ هفته صبر کنید.)

بیشتر بخوانید: بلفاروپلاستی پلک بالا و پایین

نحوه مدیریت درد بعد از عمل لیفتینگ صورت

از مهمترین مراقبت های بعد از جراحی لیفت گردن این است که بدانید چطور باید درد بعد از لیفتینگ را مدیریت نمایید. به‌طور طبیعی پس از انجام لیفت گردن احساس درد و سنگینی اندکی احساس می‌شود. این درد را ابتدا بهتر است با کمپرس سرد کنترل کنید و اگر موثر نبود، به سراغ داروهای مسکن بروید. توجه داشته باشید که این داروها تنها در صورت نیاز و با توصیه پزشک باید مصرف شوند.

مراقبت های لازم در زمان قرار گرفتن در معرض نور آفتاب بعد از جراحی لیفت صورت

مراقبت های بعد از عمل لیفت گردن؛ قرارگیری در معرض نور مستقیم خورشید می‌تواند تغییر رنگ پوست، ایجاد چین‌و‌چروک‌هایی بر سطح آن و در موارد حاد، سرطان پوست را به‌دنبال داشته باشد. ازاین‌رو توصیه می‌شود افرادی که به‌تازگی عمل لیفت صورت را انجام داده‌اند، از قرارگیری در معرض نور مستقیم خورشید پرهیز کنند. همچنین برای افرادی که برحسب موقعیت مجبور به حضور در معرض نور خورشید هستند، توصیه می‌شود تا یک ماه و نیم بعد از عمل از کلاه آفتابگیر و کرم ضدآفتاب حاوی SPF15‌  استفاده نمایند.

نتیجه گیری

مراقبت های بعد از جراحی لیفت گردن؛ یکی از مهمترین مسائلی که در انجام عمل‌های زیبایی باید به آن توجه کنید این است که انجام مراقبت‌های قبل و بعد از عمل تاثیر به‌سزایی را بر نتیجه نهایی می‌گذارد. همچنین بسیاری از عوارض پس از عمل در اثر سهل‌انگاری افراد در انجام این نکات بروز پیدا می‌کنند و سلامت فرد را به‌خطر می‌اندازند. مصرف دقیق داروها و رعایت نکاتی که در بخش قبل خواندیم یکی از مهمترین کارهایی است که باید برای رضایت‌بخشی نتیجه عمل خود انجام دهید.

سوالات متداول

رژیم غذایی بعد از عمل لیفتینگ صورت و گردن چگونه است؟

در روز انجام‌ عمل مصرف مایعات بیشتر توصیه می‌شود. همچنین تا چند هفته بعد از عمل باید مصرف نمک را محدود کنید.

بعد از عمل لیفت گردن چه داروهایی مصرف کنیم؟

داروهای آنتی‌بیوتیک برای جلوگیری از عفونت ناحیه عمل الزامی هستند و همچنین در صورت نیاز برای تسکین درد می‌توانید از مسکن‌های ساده استفاده نمایید.

چند مدت پس از عمل می‌توان به زندگی عادی بازگشت؟

پس از گذشت یک تا دو هفته بعد عمل می‌توانید فعالیت‌های ساده و روزمره خود را از سر بگیرید و همچنین برای شروع فعالیت بیشتر حدود ۴ تا ۶ هفته صبر کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط