جستجو
Close this search box.
نحوه صحیح چسب زدن بینی بعد از عمل

نحوه چسب زدن بینی توسط خود بیمار

جراحی بینی زمانی انجام می شود که فرد از ظاهر بینی خود ناراضی باشد. این جراحی زیبایی می تواند شکل و وضعیت کلی بینی را تغییر دهد و همچنین می تواند عیوب بینی ناشی از جراحت یا جراحت را برطرف کند. بعد از جراحی بینی معمولاً مراقبت های بعد از عمل از اهمیت ویژه ای برخوردار است. در صورت عدم درمان، می توانند روند بهبودی را مختل کرده و مشکلاتی ایجاد کنند.

پس از جراحی، جراح به شما توصیه می کند که به بینی خود چسب بزنید. این کار برای کمک به انقباض پوست اطراف بینی و قرار گرفتن مناسب پوست، استخوان ها و غضروف بینی انجام می شود. به طور کلی چسب های بینی برای افرادی با پوست معمولی یا نسبتا ضخیم توصیه می شود. در این افراد پوست به زمان بیشتری برای انقباض نیاز دارد.

در صورت تشکیل بافت زخم و جمع شدن پوست، پوست نمی تواند ساختار اصلی را به خوبی و محکم بپوشاند که باعث زبری و بیرون زدگی بینی می شود. یک هفته بعد از عمل بینی، زدن چسب توصیه می شود و برای دریافت بهترین نتیجه باید چندین ماه ادامه یابد.

نحوه صحیح چسب زدن بینی

چسب زدن به بینی پس از جراحی بینی برای کمک به کنترل ادم (تورم) بینی انجام می شود. در اوایل بعد از جراحی بینی، بینی ممکن است متورم شود، به خصوص در اطراف نوک بینی. نوار چسب فشار کمی را روی پوست نگه می دارد تا از گشاد شدن پوست و بافت نرم بینی جلوگیری کند.

نحوه صحیح چسب زدن بینی

در واقع نحوه چسب زدن به صورت صحیح به شرح زیر است:

  • بینی و گونه های خود را با آب گرم و صابون ملایم یا پنبه آغشته به الکل بشویید و صورت خود را با یک حوله نرم کاملا خشک کنید. 5 تا 10 دقیقه صبر کنید تا پوست کاملا خشک شود.
  • از یک نوار چسب مناسب استفاده کنید و برای راحتی آن را روی پایه چسب قرار دهید. بسته به اندازه بینی خود یک نوار 10 تا 12 یک سانتی متر ببرید و به شکل U لاتین زیر بینی خود قرار دهید. بگذارید نوار سوراخ های بینی را بپوشاند. وسط نوار باید زیر نوک بینی باشد و بقیه نوار باید از کناره بینی بالا برود. لبه های نوار باید تا حد امکان به زیر چشم نزدیک شوند. هدف از این کار حمایت از نوک بینی و جلوگیری از افتادن بینی تازه تشکیل شده است.
  • از سه تکه نوار 3 تا 5 سانتی متر از روی بینی استفاده کنید و از روی پل تا نوک بینی بچسبانید به طوری که تعدادی از آنها زیر یکدیگر قرار گیرند و این نوارها را به آرامی و با احتیاط روی بینی بچسبانید.
  • دوباره یک لایه چسب شفاف به بینی خود بزنید و به آرامی آن را روی لایه های قبلی محکم بمالید.
  • در نهایت قسمت کوچک بیرون زده چسب را با نوک قیچی بردارید.

توجه داشته باشید که نحوه چسب زدن بینی بعد از عمل بسیار مهم است و نکات ذکر شده باید با دقت انجام شود.

چه زمانی چسب بینی باید تعویض شود؟

زمان تعویض چسب بینی به نوع پوست بینی هر فرد بستگی دارد. برای افرادی که پوست معمولی و چرب دارند، تعویض چسب هر دو روز یکبار توصیه می شود، اما کسانی که پوست خیلی چرب دارند، می توانند هر روز این کار را انجام دهند و در نهایت کسانی که بینی خشک دارند. داشتن هر 3 یک بار در روز زمان خوبی برای تغییر است.

مقالات دیگر: نکات طلایی درباره نحوه خوابیدن پس از جراحی بینی

مدت زمان چسب زدن بینی بعد عمل

با توجه به نوع پوست بینی هر فرد توصیه می شود زذن چسب بینی را تا یک ماه پس از عمل ادامه دهید. در دو هفته اول پس از جراحی بینی، چسب بینی روی شکل گیری مناسب بینی و همچنین التهاب و تورم آن تاثیر می گذارد.

اما از ابتدای هفته سوم، چسب تنها باعث تسریع کاهش تورم و التهاب می شود. بنابراین دو هفته اول بعد از عمل چسب زدن اجباری است و بعد از آن توصیه می شود ۱ ماه و نیم به چسبیدن ادامه دهید تا آبریزش بینی شما زودتر برطرف شود. حالا اگر به دلایلی بعد از دو هفته از چسب زدن خوشتان نیامد، اتفاق خاصی نمی افتد، فقط روند کاهش تورم کندتر می شود.

به افرادی که پوست بینی متوسط ​​یا نسبتاً ضخیم دارند توصیه می شود برای تسریع در شکل گیری بینی از چسب بینی برای مدت طولانی تری استفاده کنند. کسانی که در روز نمی توانند روی بینی خود چسب داشته باشند، از ابتدای هفته سوم بعد از عمل، شب ها طبق دستور روی بینی خود چسب زده و صبح ها چسب را باز کرده و به فعالیت های روزانه خود ادامه دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط