جستجو
Close this search box.
کاهش سریع و از بین بردن ورم بینی بعد از جراحی زیبایی بینی در مشهد

کاهش سریع‌ ورم بعد از جراحی بینی

درمان های خانگی متعددی برای کاهش و رفع سریع تورم بینی پس از جراحی بینی و کمک به فرد برای کنار آمدن بهتر با شرایط بعد از عمل وجود دارد، اینها روش های ساده ای هستند که می توانند در خانه انجام شوند و تاکنون هیچ عارضه ای گزارش نشده است.

کاهش سریع‌ ورم بعد از جراحی بینی

روش های کاهش کبودی و ورم بعد از عمل بینی چگونه است؟

در دوران نقاهت بعد از عمل بینی تورم و کبودی طبیعی می باشد و توجه داشته باشید با گذشت زمان از جراحی بینی به صورت کامل از بین خواهند رفت و هیچ جای نگرانی نیست. در ادامه نکاتی را ذکر می کنیم که به شما کمک می کند تا سرعت روند بهبودی شما افزایش پیدا کند. 

برخی از نکات موثر بر درمان کبودی و ورم عبارتند از:

بالا گرفتن سر

بالا بردن سر باعث بهبود گردش خون در ناحیه صورت می شود که می تواند پف دور بینی و اطراف چشم را به میزان قابل توجهی کاهش دهد. وقتی دراز می کشید می توانید برای افزایش گردش خون زیر سر خود یک بالش در سطحی بالاتر از قلب قرار دهید. مبل راحتی یا پشتی طبی گزینه بهتری است، زیرا باعث می شود هنگام خواب احساس راحتی بیشتری داشته باشید.

به یاد داشته باشید که سر خود را تقریباً کج نگه دارید. 30 تا 45 یک درجه از زمین فاصله بگیرید تا عضلات گردن شما بیش از حد کشیده نشوند. جریان مداوم خون در ناحیه صورت روند بهبودی را تسریع کرده و درد را کاهش می دهد و در نتیجه از شدت مشکل شما می کاهد.

کمپرس سرد

کمپرس سرد یکی از ساده ترین راه ها برای کاهش و جلوگیری از تورم و همچنین کاهش احساس درد ناشی از عمل است که می توان آن را در خانه انجام داد.برای تهیه کمپرس سرد می توانید تکه های یخ را در یک پنبه نرم بپیچید. حوله بزنید و روی نواحی اطراف بینی و چشم ها قرار دهید این کار را دو تا سه بار در روز و هر بار به مدت حدود 25 دقیقه انجام دهید. برای این کار می توانید از کیسه یخ نیز استفاده کنید.

مراقب باشید تا زمانی که بانداژ هنوز روی صورتتان است از کیسه یخ استفاده نکنید. استفاده از کمپرس سرد در قسمتی از بینی که در آن جراحی انجام شده است توصیه نمی شود. گاهی اوقات کیسه یخ خیلی سرد است و به جای تسکین درد باعث ایجاد ناراحتی می شود. در چنین مواقعی می توانید از بسته نخود فرنگی منجمد یا هر سبزی منجمد دیگری استفاده کنید. بسته سبزیجات یخ زده را با حوله بپوشانید تا صورت خود را از سرمای بیش از حد حفظ کنید.

از استحمام کردن خودداری کنید

بهتر است در چند روز ابتدایی از استحمام کردن خودداری کنید. همچنین توجه داشته باشید بعد از چند روز از جراحی اگر نیاز به استحمام کردن داشتید، به هیچ عنوان صورت خود را زیر آب نگیرید تا گچ بینی شما از حالت خشک بودن خارج نشود. 

البته دقت کنید در روز برداشتن گچ بینی که با گذشت یک هفته بعد از جراحی باید مراجعه کنید، باید استحمام کنید و صورت خود را زیر آب قرار دهید تا گچ بینی راحت تر برداشته شود. 

بیشتر بدانید: سوهان کشیدن بینی بعد از جراحی بینی

مصرف نوشیدنی های ضد التهاب

شما می توانید با مصرف نوشیدنی های ضد التهاب در دوران نقاهت، میزان کبودی و تورم را به شدت کاهش دهید.  نوشیدنی هی ضد التهاب عبارتند از: آب کرفس، آب آناناس و …

اجتناب از مصرف الکل

شما موظف هستید بعد از جراحی بینی حداقل به مدت یک هفته از مصرف الکل جدا خودداری کنید. زیرا که این نوشیدنی موجب رقیق شدن خون و در نهایت باعث افزایش خونریزی بعد از جراحی خواهد شد. همچنین توجه داشته باشید تا مدتی بعد از جراحی بینی از این نوشیدنی مصرف نکنید تا از بروز هرگونه عوارضی جلوگیری شود و درمان کبودی و ورم بعد از عمل بینی با سرعت بیشتری انجام شود.

بیشتر بدانید: اهمیت پوست بینی در جراحی بینی

استفاده از دارو های ضد التهابی با مشورت پزشک

معمولاً پزشک از شما می خواهد که قبل از عمل از مصرف داروهای ضد التهابی خودداری کنید، اما می توانید با اجازه پزشک از این داروها در دوران نقاهت استفاده کنید تا میزان التهاب در بینی کاهش یابد. نیز کاهش خواهد یافت. انتخاب بهترین مسکن به نظر پزشک بستگی دارد. اگر قبل از جراحی از انواع خاصی از مسکن ها استفاده می کردید، باید پس از جراحی با پزشک خود در مورد آنها مشورت کنید تا مطمئن شوید که استفاده از این دارو برای شما مشکلی ایجاد نمی کند.

مقالات دیگر: بهترین جراح بینی در مشهد

کاهش مصرف سدیم

هنگامی که شما هر نوع التهابی دارید، سدیم می تواند منجر به عوارض زیادی شود. در چند هفته اول پس از جراحی بینی، نوعی تورم احساس خواهید کرد و به همین دلیل، باید از خوردن نمک یا هر نوع غذای حاوی سدیم زیادی در این مدت خودداری کنید، زیرا سدیم به تجمع مایعات در بینی کمک می کند. مصرف نمک یا سدیم خود را به حداقل برسانید و اگر تورم شدید دارید تا چند روز از مصرف آنها خودداری کنید.

برخی از غذاها دارای خواص ضد التهابی هستند که به کاهش التهاب بینی کمک می کنند. مصرف سبزیجات برگ سبز یک انتخاب عالی است که می توانید در دوران نقاهت از آن استفاده کنید و میوه ها و ماهی های چرب را در رژیم غذایی خود بگنجانید.مغز یکی دیگر از منابع عالی پروتئین است که می توانید از آن لذت ببرید. سعی کنید مصرف غذاهای فرآوری شده را کاهش دهید. مصرف برخی غذاها مانند غذاهای سرخ شده باعث افزایش التهاب می شود، بنابراین سعی کنید مصرف آنها را محدود کنید.

مصرف مواد غذایی حاوی قند باعث ایجاد مشکلاتی می شود، بنابراین از مصرف آنها خودداری کنید. حذف قند از رژیم غذایی ممکن است دشوار باشد زیرا معمولاً در بیشتر غذاها یافت می شود، بنابراین سعی کنید سطح قند را در رژیم غذایی خود محدود کنید.

استفاده از آتل

کاهش و رفع سریع تورم بینی اکثر افرادی که جراحی زیبایی بینی انجام داده اند باید برای چند روز بانداژ یا آتل ببندند تا زخم های جراحی شروع به بهبود کنند.آتل یا بانداژ به کاهش تورم کمک می کند، به همین دلیل استفاده از آنها بخش مهمی از روند بهبودی است. آتل باید بهتر باشد. تا زمانی که پزشک توصیه کرده روی بینی باقی بماند و باید مراقب بود تا زمانی که روی بینی است حداکثر بهبودی حاصل شود.

هنگام استفاده از آتل، باید آن را خشک نگه دارید تا از عفونت و تورم جلوگیری کنید. هنگام استفاده از اسپلینت از کمپرس سرد یا گرم استفاده نکنید زیرا ممکن است باعث عفونت شود.

مقالات دیگر: نحوه صحیح چسب زدن بینی

استراحت و رژیم غذایی مناسب

نکته دیگری که در روند درمان کبودی و ورم شما بعد از عمل بینی موثر خواهد بود، استراحت کافی و پیروی از یک برنامه غذایی مناسب می باشد. توجه داشته باشید شما با رعایت این امر ورم و کبودی را به شدت کاهش خواهید داد و در نهایت دوره نقاهت را به خوبی پشت سر خواهید گذاشت.

محدود کردن حرکات و فعالیت ها

باید از فعالیت هایی که باعث جریان خون در نواحی مختلف صورت می شود، خودداری کنید. باید از فعالیت هایی مانند بلند کردن اجسام سنگین، خم شدن و غیره خودداری کنید. حداقل به مدت یک ماه برای جلوگیری از تورم و بهبود زخم شما توصیه می شود در عین حال فعالیت های سبک مانند پیاده روی بلافاصله بعد از جراحی انجام دهید زیرا گردش خون را افزایش داده و بهبودی را تسریع می کند. چند دقیقه در روز پیاده روی کنید. زیرا راه رفتن فشار مستقیمی بر ناحیه جراحی وارد نمی کند و بنابراین در بهبود و جلوگیری از تورم مفید است.

بیشتر بدانید: ورزش بعد از جراحی بینی

جلوگیری از وارد شدن ضربه به بینی

نکته دیگری که باید برای درمان کبودی بعد از عمل بینی به آن توجه داشته باشید، جلوگیری از وارد شدن ضربه به بینی بعد از جراحی می باشد. این امر کبودی و ورم را افزایش می دهد و امکان دارد خطر خونریزی را بعد از جراحی افزایش دهد. 

خودداری از استعمال دخانیات

علاوه بر نکاتی که تا به اینجا ذکر کردیم، باید از استعمال دخانیات حداقل تا 7 روز قبل و بعد از جراحی بینی خودداری کنید. این امر موجب افزایش ورم و کبودی خواهد شد و بروز عوارضی مانند خونریزی را افزایش می دهد.

صبور باشید

تورم اجتناب ناپذیر است، بنابراین بهترین راه برای مقابله با این قسمت ناراحت کننده جراحی بینی، صبر و حوصله است، اگر قبل از عمل یاد بگیرید که بعد از چندین ماه نتیجه نهایی عمل خود را خواهید دید. بهتر است دوران نقاهت را پشت سر بگذارید و منتظر بمانید تا نتیجه نهایی را ببینید. داشتن انتظارات واقع بینانه در مورد نتیجه جراحی بینی بسیار مهم است. جراحی می تواند نتایج خوبی داشته باشد که بعد از چند ماه قابل مشاهده خواهد بود؛ یعنی زمانی که تورم شروع به کاهش کرد.

نتیجه گیری

بعد از جراحی بینی، ورم و تورم معمولی است که ممکن است برای چند هفته پس از جراحی ادامه داشته باشد. با اتخاذ راهکارهای مناسب مانند استفاده از یخ، مصرف داروهای ضد التهاب، مراقبت‌های محلی، استراحت کافی و مراجعه به پزشک، بیماران می‌توانند بهبود سریع‌تری را تجربه کنند و به نتایج مطلوب‌تری دست یابند.

سوالات متداول درمان کبودی و ورم بعد از عمل بینی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط